Połącz się z nami

Magazyn Opolski

300 złotych czeka ale termin składania wniosków o wyprawkę szkolną mija już w środę 

źródło: pixabay

BIZNES

300 złotych czeka ale termin składania wniosków o wyprawkę szkolną mija już w środę 

Zostało kilkadziesiąt godzin na złożenie wniosku o przyznanie i wypłatę pieniędzy na wyprawkę szkolną dla uczniów. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to masz czas do końca listopada.

Wyłącznie elektronicznie

Skuteczne złożenie wniosku jest możliwe trzema kanałami i tylko elektronicznie. Przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną i za pomocą portalu Empatia.

Od grudnia nie będzie opcji przesyłania do ZUS wniosków o wypłatę 300 zł, które można przeznaczyć na artykuły szkolne dla swoich pociech. Kluczowe w samym wniosku jest wskazanie właściwego i poprawnego numeru rachunku bankowego wnioskodawcy.

– Rodzice i opiekunowie uczących się dzieci i młodzieży na Opolszczyźnie złożyli dotychczas prawie 75 tysięcy wniosków o wyprawkę szkolną, które obejmują ponad 104,6 tysięcy uczniów. Ciągle jednak obserwujemy wpływ nowych, stąd apel do spóźnialskich jest uzasadniony. Nie warto czekać do ostatniej chwili. Przypominamy, że termin przesyłania wniosków o to świadczenie mija w najbliższą środę o północy – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Opolski ZUS w ramach tegorocznej edycji programu Dobry Start wypłacił już 30,7 mln zł. W całym kraju na cel Zakład przeznaczył na ten cel ponad 1 mld 363 mln zł.

Sięgnij po mZUS

ZUS przypomina, że od połowy listopada działa pierwsza mobilna aplikacja Zakładu czyli mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Aplikacja mZUS przeznaczona jest dla osób, które mogą skorzystać ze świadczeń dla rodzin. Obecnie można dzięki niej składać wnioski o świadczenie Dobry Start (300 zł na wyprawkę szkolną) i o świadczenie wychowawcze 500 plus tj. DS-R, DS-O, DS-S oraz SW-R i SW-O. W przyszłości aplikacja będzie rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin tj. o wnioski Rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie do pobytu w żłobkach.

W aplikacji można śledzić status wysłanych wniosków i informacje o wypłacie świadczeń, ponadto otrzymywać powiadomienia z ZUS, na przykład o nowym okresie świadczeniowym oraz odczytać  wiadomości, które pojawiły się na profilu na PUE ZUS.

Aby aktywować aplikację trzeba połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych. To oznacza, że jeśli nie masz profilu na PUE ZUS – nie będzie mógł skorzystać z aplikacji. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.

Kto może

Wniosek o świadczenie Dobry Start możesz złożyć, jeśli jesteś:

  • rodzicem,
  • opiekunem faktycznym dziecka, czyli osobą, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
  • opiekunem prawnym dziecka – osobą, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem,
  • osobą sprawującą pieczę zastępczą nad dzieckiem, tzn. rodziną zastępczą, osobą prowadzącą rodzinny dom dziecka, dyrektorem placówki opiekuńczo-wychowawczej lub dyrektorem regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,
  • osobą ucząca się, czyli pełnoletnim uczniem, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich,
  • osobą usamodzielnianą, czyli osobą, która opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content