Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Czy na pewno wiesz wszystko o rencie wdowiej? Tu znajdziesz pytaniai odpowiedzi

fot. AI

NEWS

Czy na pewno wiesz wszystko o rencie wdowiej? Tu znajdziesz pytaniai odpowiedzi

Już za kilka tygodni ZUS będzie wypłacał rentę wdowią. To nie jest nowe odrębne świadczenie, a raczej prawo do pobierania swojego podstawowego świadczenia i renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Nie każdy zainteresowany rentą wdowią jest pewny jakie warunki trzeba spełnić, żeby mieć przywilej pobierania dwóch świadczeń jednocześnie. ZUS zebrał najczęściej zadawane pytania jakie zadają klienci, a odpowiedzi udostępnił na www.zus.pl

9 do 1. Takie są proporcje we wnioskach

Chętnych do tzw. renty wdowiej jest wiele kobiet i mężczyzn, którzy stracili swoich współmałżonków. Do placówek ZUS-u w całym kraju wpłynęło już ponad 826 tys. wniosków o przyznanie prawa do pobierania dwóch świadczeń np. emerytury i renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku w proporcjach 100 proc. i 15 proc.

– W województwie opolskim przyjęliśmy dotąd 23,9 tysięcy wniosków o rentę wdowią. Jeśli wdowa lub wdowiec spełniają kryteria do pobierania dwóch świadczeń, to już od lipca będziemy je wypłacać na rachunki bankowe lub przekazywać do operatora pocztowego. Każda osoba, która będzie miała do nich prawo otrzyma z ZUS-u decyzję o przyznaniu tak zwanej renty wdowiej – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.  

Z danych ZUS wynika, że w całym kraju aż 89 proc. wniosków o rentę wdowią złożyły kobiety, a najwięcej dokumentów ZUS zarejestrował w styczniu br., bo ponad 310 tys. Styczeń był pierwszym miesiącem, w którym klienci mogli wypełniać dokumenty w sprawie renty wdowiej.

Pytania i odpowiedzi w jednym miejscu

Podstawowe pytanie jakie zadają zainteresowani nowym świadczeniem dotyczy wysokości renty rodzinnej.Wdowa lub wdowiec, którzy uzyskają prawo do renty rodzinnej wraz z własnym świadczeniem, mogą na etapie składania wniosku wybrać wariant wypłaty. Mogą zdecydować się na 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego proc. świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Taki dylemat mogą przerzucić na ZUS, a Zakład przeanalizuje indywidualną sytuację klienta i wybierze najkorzystniejszą finansowo opcję.

Pytań o warunki jakie należy spełnić, żeby ZUS wypłacał łączone świadczenia jest więcej. Wdowa lub wdowiec, który obecnie lub w przyszłości będzie chciał sięgnąć po takie rozwiązanie może już teraz poznać co i jak trzeba zrobić, żeby skutecznie złożyć wniosek i jakie przygotować dokumenty.

– Na stronie internetowej ZUS-u oprócz podstawowych informacji o świadczeniu, udostępniliśmy zakładkę Pytania i odpowiedzi – renta wdowia. To pytania, które najczęściej zadawali seniorzy odwiedzając ZUS. Katalog pytań i wyjaśnień nie jest zamknięty i na bieżąco będzie poszerzany. Zachęcamy, żeby sami zainteresowani lub dzięki pomocy bliskich i znajomych skorzystali z tego narzędzia – zachęca Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS-u w województwie opolskim.

Bieżące wyjaśnienia, pytania i odpowiedzi dotyczące renty wdowiej znajdziesz TUTAJ

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Przejdź do treści