Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Opolscy przedsiębiorcy składają wnioski o odroczenie składek w ZUS

Opolscy przedsiębiorcy składają wnioski o odroczenie składek

BIZNES

Opolscy przedsiębiorcy składają wnioski o odroczenie składek w ZUS

W całym kraju przedsiębiorcy i samozatrudnieni złożyli już ponad 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. W województwie opolskim zaledwie w ostatnich 10 dniach na taki krok zdecydowało się 456 firm.

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami. To ewidentne udogodnienie dla firm w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.

 – Z naszych danych wynika, że od 16 marca do minionego piątku wpłynęło do opolskich placówek ZUS 456 wniosków o pomoc, gdzie w uzasadnieniu wskazano epidemię koronowirusa. Najwięcej, bo 425 wniosków dotyczyło odroczenia terminu płatności składek, 13 przedsiębiorców prosiło o zawarcie układów ratalnych, a pięciu o umorzenie należności – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W województwie opolskim działa obecnie 56,2 tys. przedsiębiorców i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne. Każdy z nich powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Chodzi o elementy tzw. tarczy antykryzysowej. Da ona jeszcze większe możliwości. Ważną ulgą byłoby zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy będą mogli być zwolnieni z opłaty prolongacyjnej. Takie pozytywy podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, która radzi wszystkim pracodawcom poczekać na ostateczny kształt ustawy o tarczy antykryzysowej.

Opolski ZUS przypomina, że uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego, a zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content