Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Potężny zastrzyk pieniędzy z ZUS dla przedsiębiorców z regionu

Od dzisiaj ZUS wypłaca świadczenia postojowe. Pierwsze przelewy w drodze

BIZNES

Potężny zastrzyk pieniędzy z ZUS dla przedsiębiorców z regionu

Opolski ZUS wypłacił wczoraj ponad 12 mln zł z tytułu świadczeń postojowych. Piąta z kolei tura wypłat tzw. postojówek była kwotowo najwyższa z dotychczasowych, a pieniądze trafiły do najliczniejszej grupy odbiorców.

– Na konta bankowe kolejnych 6,5 tysiąca osób, które wnioskowały o świadczenie postojowe w województwie opolskim przekazaliśmy ponad 12 milionów złotych. Prawie 90 procent pieniędzy trafiła do osób prowadzących działalność gospodarczą – Beata Dyko, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.

Łącznie z poniedziałkowymi przelewami, opolski ZUS już pięć razy wypłacał świadczenia postojowe. Łączna wartość środków przekazanych na rachunki bankowe osób ubiegających się o pomoc w postaci świadczeń postojowych wyniosła dotychczas niemal 26,5 mln zł. W ten sposób pomoc uzyskało na razie 13,5 tys. drobnych przedsiębiorców, samozatrudnionych i osób na umowach cywilnoprawnych.  

– Wykonujemy gigantyczną pracę, przyjęliśmy ponad 2,6 miliony wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. To są czynności wykonywane w nadzwyczajnym trybie. W trzy tygodnie musieliśmy przygotować systemy informatyczne i przemodelować organizację pracy. Przez ostatnie dni Zakład pracuje dniami i nocami, żeby jeszcze bardziej przyspieszyć wypłatę tych świadczeń – prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W skali kraju zaledwie w miesiąc na konta samozatrudnionych, osób na umowach zlecenia, o dzieło i umowach agencyjnych ZUS przekazał ponad 1,2 mld zł z tytułu świadczeń postojowych.

 – Staramy się, aby wnioski o wypłatę świadczeń postojowych były realizowane jak najszybciej, bo mamy świadomość, że wielu przedsiębiorców jest w trudnej sytuacji i te pieniądze są im potrzebne. Poniedziałkowa wypłata dla kolejnych kilku tysięcy mieszkańców województwa, to wynik sprawnej i ciężkiej pracy załogi opolskich placówek ZUS. Wiele wniosków było niekompletnych, zawierały nieścisłości więc wymagały korekty. Nasi pracownicy dzięki mrówczym wysiłkom i współpracy z osobami składającymi wnioski uporali się z nimi. Dzięki temu mogliśmy zasilić konta bankowe tak dużej liczbie wnioskodawców – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

ZUS zachęca, aby wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej składać drogą elektroniczną (za pomocą Platformy Usług Elektronicznych). To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia.

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content