Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Opole inwestuje w przyszłość telekomunikacji – inauguracyjna konferencja BCU już 9 września

BIZNES

Opole inwestuje w przyszłość telekomunikacji – inauguracyjna konferencja BCU już 9 września

Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie telekomunikacji w Opolu to przełomowa inicjatywa, która może zmienić oblicze edukacji zawodowej w regionie. 9 września 2025 roku na stadionie Itaka Arena odbędzie się konferencja inaugurująca ten ambitny projekt.

Nowoczesna odpowiedź na wyzwania gospodarki przyszłości

Nowe Branżowe Centrum Umiejętności powstaje w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu jako odpowiedź na dynamiczny rozwój branży telekomunikacyjnej. To nowoczesna przestrzeń edukacyjna, w której młodzi ludzie, dorośli oraz nauczyciele będą mogli zdobywać kluczowe umiejętności i certyfikaty niezbędne do pracy w tej strategicznej dziedzinie.

Cel jest ambitny – przeszkolenie 300 osób z różnych grup wiekowych i zawodowych. Od uczniów i studentów, przez osoby już pracujące, aż po kadrę nauczycielską. Wszystko po to, by zwiększyć szanse uczestników na rynku pracy i przygotować ich do wyzwań gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach.

Silne partnerstwo dla rozwoju regionu

Projekt powstaje dzięki współpracy czterech kluczowych partnerów: Miasta Opole, Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji oraz Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. To partnerstwo łączy doświadczenie samorządu, potencjał edukacyjny szkoły, wiedzę branżową i innowacyjność parku technologicznego.

BCU będzie nową placówką edukacyjną w miejskim systemie oświaty, gdzie będzie można zdobyć nowy zawód, podnieść kwalifikacje lub uzupełnić wiedzę w dziedzinie rozwijającej się w zawrotnym tempie.

Program konferencji inauguracyjnej – ekspercka wiedza i praktyczne rozwiązania

Konferencja 9 września w Itaka Arena zgromadzi najlepszych ekspertów z branży telekomunikacyjnej i edukacyjnej. Program rozpocznie się o 10:30 rejestracją gości, a właściwe obrady wystartują o 11:00.

Wykład inauguracyjny wygłosi Wojciech Hałka, Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji SIT. Jego prezentacja „Telekomunikacja – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” nakreśli panoramę zmian w branży i perspektywy rozwoju.

Praktyczny wymiar nowego centrum przedstawi Dariusz Dobrowolski, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, który opowie o konkretnych możliwościach edukacyjnych BCU.

Szczególnie interesująco zapowiada się wystąpienie dr. inż. Adama Czubaka z Uniwersytetu Opolskiego na temat „Nowa era umiejętności cyfrowych – jak AI zmienia kompetencje informatyka?”. Dr Czubak, informatyk z ponad 25-letnim doświadczeniem w IT i IT Security, obecnie kierownik zespołu badawczego z zakresu Cyberbezpieczeństwa, przedstawi, jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje wymagania kompetencyjne w branży.

Debata ekspertów o przyszłości edukacji

Centralnym punktem konferencji będzie debata „Mosty kompetencji: szkoła, przedsiębiorcy i instytucje w świecie komunikacji”, którą poprowadzi Kacper Śnigórski, doświadczony dziennikarz i konferansjer z Radia Opole.

W debacie wezmą udział uznani eksperci:

Stefan Kamiński, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, współautor strategii Polski dotyczącej przemysłu elektronicznego i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, zapewne podzieli się doświadczeniem w kształtowaniu polityki branżowej.

Kamil Kobak, specjalista ds. Data Center z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, kierownik ds. sieci i systemów informatycznych, można podejrzewać, że opowie o praktycznych aspektach pracy z nowoczesnymi technologiami w środowisku data center.

Sławomir Milewski, współwłaściciel firmy Netkoncept z 20-letnim doświadczeniem na rynku, twórca systemów informatycznych i lokalny działacz, prawdopodobnie przedstawi perspektywę przedsiębiorcy z branży IT.

Maciej Wujec, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Opola, ekonomista odpowiedzialny za gospodarczy rozwój miasta, zapewne omówi strategiczne znaczenie projektu dla rozwoju lokalnego.

Networking i wizyta w centrum technologicznym

Po części merytorycznej zaplanowano przerwę kawową z możliwością networkingu, a następnie wizytę w PNT Data Center. To unikalna okazja, by zobaczyć na własne oczy nowoczesną infrastrukturę telekomunikacyjną i poznać środowisko pracy, do którego będą przygotowywani przyszli absolwenci BCU.

Rejestracja obowiązkowa

Organizatorzy zapraszają partnerów projektu, przedstawicieli władz, szkół, uczelni i firm z branży telekomunikacyjnej, a także media do udziału w tym ważnym wydarzeniu. Obowiązuje rejestracja poprzez formularz rejestracyjny na stronie https://bcu.opole.pl/bcu3/konferencja-promujaca-bcu/

Konferencja inauguracyjna BCU to nie tylko ceremonialne otwarcie nowego projektu edukacyjnego, ale przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń i budowania współpracy między różnymi środowiskami zaangażowanymi w rozwój branży telekomunikacyjnej w regionie opolskim.

Z zawodu informatyk – programista. Współwłaściciel spółki informatycznej netkoncept.com – w swojej zawodowej historii współtworzył wiele rozwiązań i usług IT. Na swoim koncie ma między innymi planer turystyczny sway.to oraz system zarządzania treścią SkyCMS. Jego wielką pasją są stare samochody, głównie te z polskimi korzeniami. Współzałożyciel stowarzyszenia Opolski Ruch Pojazdów Zabytkowych.

Więcej w BIZNES

Do góry
Przejdź do treści