Połącz się z nami

Dookoła Opola – powiat opolski cz. 1

PODRÓŻE

Dookoła Opola – powiat opolski cz. 1

Wspólnie z nami zwiedzaliście już Opole. Tym razem pokażemy Wam co można znaleźć w jego najbliższej okolicy. Przed Wami powiat opolski. Mimo że cała trasa jest dość krótka, to urozmaicona. Po drodze natraficie na pałace, drewniane kościoły i wiatraki, przepiękny park i starą kuźnię.

Bierdzany – Zagwiździe – Murów – Popielów – Dobrzeń Wielki – Brzezie – Czarnowąsy – Niewodniki – Chróścina Opolska – Dąbrowa

Swoją podróż zaczynamy od wsi Bierdzany. Znajduje się tam drewniany kościół z początków XVIII wieku. Warto zobaczyć zwłaszcza jego wnętrze – malowidła na ścianach przedstawiają sceny z Pisma Świętego. Powstały one niegdyś z myślą o niepiśmiennych mieszkańcach wsi, którzy w ten sposób poznawali swoją religię. Jest też charakterystyczny obraz „bierdzańskiej śmierci” (po lewej stronie). Widnieje na nim kostucha, która przyszła po duszę kupca. Wszystko to miało przypominać wiernym, że kiedyś ich żywot dobiegnie końca.

Ale dość o kościołach, bo w następnym miejscu czeka na Was prawdziwa perełka. Chodzi o kompleks zabytkowej Huty Żelaza w Zagwiździu. W budynku dawnej młotowni zgromadzono m. in. zabytkowy dystrybutor benzyny, piec węglowy wraz z drewnianą wanną, narzędzia rolnicze czy krzyże do oznaczania grobów w czasie wojny. Zdarzają się też przedmioty w przypadku których trudno odgadnąć ich przeznaczenie. Na szczęście można o to dopytać mieszkańców Zagwiździa, którzy opiekują się Hutą. Część sprzętów, zwłaszcza tych większych, wymaga jeszcze renowacji. Jeden z budynków przygotowany jest do organizowania różnego rodzaju imprez i spotkań.

Blisko kompleksu huty mieści się przyparafialny ogród botaniczny. Sporo tam magicznych zakątków skrywających rzeźby, oczka wodne i przede wszystkim niepowtarzalną roślinność, na przykład kwiaty typowe dla ogrodów śródziemnomorskich.

Zainteresowany dalszą częścią ?

Poznaj ją pod adresem: http://szerokadroga.pl/dookola-opola-powiat-opolski-cz-1/

Autorka bloga Szeroką Drogą (www.szerokadroga.pl). Z wykształcenia politolog, ze specjalizacją dziennikarską. Mieszkanka Opola od 8 lat. Członkini Opolskiej Grupy Podróżniczej, która m. in. organizuje Opolski Festiwal Podróżniczy. Inicjatorka wielu kampanii społecznych. Miłośniczka motocykli, dobrej kuchni i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content