Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Wystawa Drewniane kościoły Opolszczyzny

Wystawa Drewniane kościoły Opolszczyzny

KULTURA

Wystawa Drewniane kościoły Opolszczyzny

Z radością zapraszamy na wystawę, która rozpoczyna Europejskie Dni Dziedzictwa w naszym regionie i otrzymała dofinansowanie z programu „Koalicje dla Niepodległej” pt. „Drewniane kościoły Opolszczyzny” w fotografii Andrzeja Nowaka.

Śląsk Opolski to prawdzie zagłębie drewnianych kościołów. Wiele z nich to perełki architektury (jak np. kościół św. Anny w Oleśnie, uznany ostatnio za Pomnik Historii Polski), wiele zachwyca nas swoimi wnętrzami (jak np. kościół w Bąkowie, w którym w ołtarzu głównym znajduje się – uchodzący za najstarszy na Śląsku – tryptyk gotycki z 1370 r.), niektóre zaskakują swą kolorystyką (jak niebieski sufit w kościele w Boroszowie). Są wśród nich też takie, które powstały w miejscach uznanych za cudowne w wyniku doznanych objawień ( kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim), udzielonej pomocy (kościół św. Anny w Oleśnie, ), czy odnalezienia źródła z wodą o cudownych właściwościach (kościół św. Brykcjusza w Gościęcinie). Do dziś zachwycają swym pięknem i kunsztem wykonania, są dowodem na wrażliwość estetyczną naszych przodków, ale i na ich umiejętności ciesielskie.

Wszystkie one zasługują na odwiedzenie i przyjrzenie się z bliska. Póki co, zapraszamy do wędrówki ich szlakiem oczami znanego opolskiego fotografika, Andrzeja Nowaka, który w mistrzowski sposób postarał się oddać ich piękno za pomocą obiektywu fotograficznego aparatu.

Otwarcie wystawy w dn. 6 września br. o godz. 16.00 w holu Urzędu Marszałkowskiego, Opole ul. Piastowska 14, Ostrówek.

Wystawę będzie można oglądać od 9.09-7.10.br codziennie w godzinach pracy Urzędu (7.30-15.30).

Andrzej Nowak – znany opolski fotograf, który ma największe zbiory zdjęć opolskich zabytków na przestrzeni lat. Fotografią zajmuje się od lat ‘70tych. Jego największą pasją ostatnich lat były zdjęcia opolskich kościołów, w tym także drewnianych. Zajrzał do wnętrza każdego z nich, co nie było prostym zadaniem. Na co dzień kościoły te nie są otwarte dla zwiedzających. Autor i współautor licznych albumów i publikacji.

Partnerzy projektu: Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia i Yego Projekt.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

Założycielka projektu "Opolskie Dziouchy" promującego opolskich artystów i twórców.

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content