Połącz się z nami

Magazyn Opolski

ENOturystyka w Opolskim

KULTURA

ENOturystyka w Opolskim

Zacznijmy od początku. Jak  sobie wyobrażacie i  myślicie o winnicach  i cudownym smaku wina? Pewnie ukazują Wam się  wzgórza Prowansji albo Toskanii skąpane w  słońcu…Większość z Was pewnie niekoniecznie dobre, wysmakowane wina kojarzy z Polska a już z Opolszczyzną to zupełnie się nie składa.  Niespodzianka Szanowni Państwo. Kilkanaście kilometrów od Opola znajdziecie raj dla wszystkich miłośników najstarszego napoju  Bogów, w naszym regionie również  mamy cudownie klimatyczne  winnice a co za tym idzie fantastyczne wina tłoczone z winogron takich jak : Riesling, Muscat, Solaris, Chardonnay, Traminer, Johanniter, Muscaris, Souvignier Gris, Siegerrebe, Rondo, Regent

A teraz do sedna. Mamy na Opolszczyźnie osiem zarejestrowanych winnic, których wina są z powiedzeniem docenianie na międzynarodowych konkursach. Wina opolskie nie odbiegają jakością od tych z bardziej znanych regionów winiarskich i potrafią zaskoczyć swoim stylem.

W Europie i na świecie od lat można zauważyć rozwój turystyki tematycznej. Enoturystyka – wycieczki do winnic i miejsc związanych z szeroko pojętą kulturą produkcji wina i uprawy winorośli. Nasza Fundacja Events Partner działająca na rzecz promocji Opolszczyzny i zawiązywania partnerstw zauważyła zdolności produkcyjne regionu Opolskiego, który   znajduje się obecnie  w zaszczytnym gronie producentów i upraw.

Czym jest projekt ENOturystyka w Opolskim – szlakiem winnych wzgórz?

Dzięki naszemu pomysłowi oraz finansowaniu ze środków  Samorządu Województwa Opolskiego, mieszkańcy naszego regionu mogą wziąć udział w cyklu 3 spotkań  i wyjazdów do rodzimych winnic – Winnicy Godyla w Pałacu Pawłowice, Winnicy Rodzinnej Ćwieląg -Olszewski oraz Winnicy Hople w Paczkowie  propagujących  idei winnej turystyki w województwie opolskim. Poprzez spotkania  przybliżamy  tematykę enoturystyki oraz enologii. Mamy również nadzieję, że nastąpi wzrost zainteresowania winiarstwem, sadzeniem winorośli na użytek własny i komercyjny. Dzisiaj w dobie promowania zdrowej żywności uprawa własnej winorośli oraz produktów z naszych rodzimych winnic powinno być stale obecne na rynku krajowym i być alternatywą dla importu.

Enoturystyka dostarcza każdemu wielu wrażeń – zaspokaja nie tylko zmysł smaku, pozwala na kontakt z naturą i malowniczymi  widokami, pozwala na poznanie pobliskich walorów przyrodniczych , będących tak zaskakująco blisko domu. 

Kto może pojechać?

Każdy z zaplanowanych wyjazdów umożliwia udział  30 osobom – Warunek to zamieszkiwanie na terenie Województwa Opolskiego.  W ramach projektu zapewniamy transport, poczęstunek  oraz cudowną atmosferę😊 Trzeba koniecznie polubić nasza stronę fan page na FB  ENOturystyka w Opolskim i śledzić nasze newsy. Publikujemy tam formularz zgłoszeniowy na poszczególne wyjazdy. Wystarczy wypełnić i…. prawie już siedzisz w naszym wesołym autobusie…niestety ilość miejsc jest ograniczona, zatem obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Kiedy wyjazdy?

No cóż dwa już za nami było cudownie, bajecznie i przede wszystkim wyjątkowo. Pierwszy wyjazd miał miejsce 31 lipca do Pałacu Pawłowice tam zwiedzaliśmy winnice Godyla następnie podczas warsztatów przy dźwiękach Kenny G. & Sinfonia Varsovia  „Niech żyje bal” uczyliśmy się podawać i serwować. Magii naszemu spotkaniu dodawało miejsce  pałacu oraz odpowiednie oświetlenie, o które zadbała nasza Fundacja. Wiedza winiarza Szymona Godyli jest bardzo szeroka  a Jego zapał i pasja dają wyśmienite  owoce, spoczywające w pałacowej winiarni.

Drugi wyjazd miał miejsce 15 sierpnia. Naszej grupie zawsze towarzyszy pogoda i słońce, które pięknie oświetla winne wzgórza. Winnica Rodzinna jest prowadzona przez Marcina Ćwieląga oraz Teodora Olszewskiego. Specjalnie przygotowanym transportem  winnicowym zwiedzaliśmy trzy winne parcele. Właściciele zafundowali nam wyjątkowo zaskakujący poczęstunek oraz moc humoru. Na warsztatach omówiliśmy sposoby napowietrzania win i sposoby ich przechowywania. Winiarnia mieści się rodzinnym domu co daje doznania sielskości i wakacyjnie nastraja.

Przed nami kolejny wyjazd.  Już 19  września zapraszamy do winnicy Hople w Paczkowie będzie to niewątpliwa gratka nie tylko dla fanów winnej turystyki ale również  dla fanów motoryzacji. Oprócz zwiedzania winnicy i degustacji będzie można zwiedzić metamuzeum, gdzie czekają również ponad 100 letnie eksponaty motoryzacji -wszystkie sprawne😊   ten zwieńczający nasz projekt wyjazd będzie niewątpliwie godnym zakończeniem.

My już nie możemy się doczekać.  Jeżeli Was też fascynują winnice, zapraszamy śledźcie nas na stronie https://www.facebook.com/enoturystyka.eu  oraz  https://www.facebook.com/eventspartner.eu Zapraszamy!

Fundacja Na Rzecz Partnerstwa Events Partner to organizacja wspierająca wiele obszarów życia obywatelskiego w szczególności kulturę, sztukę, sport oraz biznes, wykorzystując do tego celu dobre praktyki oraz zawiązując Partnerstwa. Fundacja powstała na podwalinach długoletniej przyjaźni i chęci wyjścia ze strefy komfortu i chęci pokazania naszego potrójnego potencjału. Prezes Fundacji- Katarzyna Święs-Kubara nasze guru od pisania projektów niezwykle pozytywna osoba poznać ją można po zawsze uśmiechniętej twarzy i chęci pomocy wszystkim od seniora po lwa biznesu. Wiceprezes- Anna Szymańska cyferki i obliczenia- co za ile można kupić to jej mocna strona oczywiście zawsze z rabatem:) W Fundacji zajmuje się szeroko rozumianym PR i realizacją. Wiceprezes - Joanna Grabowska to nasz technik i prawdziwy eventowiec potrafi zachować stalowe nerwy nawet jak wszyscy wymiękają.

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content