Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Historyczne dane opolskiego ZUS. Liczba ubezpieczonych cudzoziemców przekroczyła 20 tysięcy

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców przekroczyła 20 tysięcy

BIZNES

Historyczne dane opolskiego ZUS. Liczba ubezpieczonych cudzoziemców przekroczyła 20 tysięcy

Po raz pierwszy liczba cudzoziemców legalnie pracujących w województwie opolskim przekroczyła 20 tysięcy osób. Obecnie w całej Polsce składkuje w ZUS ponad 662 tysięcy osób z innym paszportem niż polski. 

Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami opolskie placówki ZUS miały w swoich rejestrach 19 556 cudzoziemców. Od września te dane są nieaktualne, bo pracodawcy z regionu deklarują opłacanie składek za 20 220 obcokrajowców.

Opolski rynek pracy zasilają głównie przybysze ze wschodu. Oczywiście najwięcej jest pracowników z Ukrainy bo 17 856, a to o 450 osób więcej niż przed wakacjami. Jest też więcej Mołdawian, a dokładnie 469 oraz Białorusinów czyli 371. Prawie stuprocentowy wzrost w porównaniu do wiosny obserwujemy wśród Gruzinów, których jest obecnie 269 – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

Do polskiego systemu ubezpieczeń dokłada się w naszym regionie między innymi 100 Rumunów, 92 Bułgarów i 79 Rosjan. W porównaniu do wiosny br., nieznacznie zmniejszyła się liczba przedstawicieli naszych południowych sąsiadów. Kilka miesięcy temu Słowaków było 39, a obecnie 36, natomiast Czechów było 38, zaś teraz 36.

Jak podaje opolski ZUS, jest 18. krajów, które w naszym regionie reprezentuje dokładnie jeden ubezpieczony. Są to między innymi Australia, Barbados, Japonia, Jemen, Kambodża, Senegal czy Wybrzeże Kości Słoniowej.

Oprócz zgłaszanych przez pracodawców do ZUS cudzoziemców, z każdym kwartałem rośnie liczba obcokrajowców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Obecnie w opolskich placówkach ZUS, opłacanie składek z tego tytułu zadeklarowało 313 osób z 53 państw. W tej klasyfikacji także bez konkurencji są obywatele Ukrainy. Dokładnie 120 przedstawicieli tego kraju prowadzi na Opolszczyźnie własny biznes. W całym kraju taką inicjatywę podjęło już 18,8 tys., z czego 4,6 tys. to osoby z paszportem ukraińskim.

Większość z przybyszów, bo 58 proc. ma umowę o pracę, pozostali pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, które również podlegają oskładkowaniu. Głównymi gałęziami gospodarki, w których cudzoziemcy są aktywni zawodowo są usługi ochrony mienia, utrzymania czystości (23 proc.), przemysł i przetwórstwo (15 proc.), oraz budownictwo
(12 proc.).


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content