Połącz się z nami

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM?

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

PASJE

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM?

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? To dość często pojawiająca się fraza w internecie, a też z racji mojego oderwania na punkcie fotografii tworzonej smartfonem, to pytanie również często ląduje w mojej skrzynce.  To pewnie za sprawą, że ludzie zdają sobie sprawę, że można robić dobre zdjęcia smartfonem. Pozostaje tylko odpowiedź ma to pytanie. Myślę, że moja książka jest “piękne zdjęcia ze smartfona w zasiegu Twojej ręki” jest odpowiedzią na to pytanie i fenomen możliwości dzisiejszych smartfonów.

NAJLEPSZY APARAT TO TEN, KTÓRY MA SIĘ PRZY SOBIE

Bez wątpienia idea, że najlepszy aparat to ten, który ma się przy sobie, ma dzisiaj sens. Każdy z nas jest fotografem, codziennie nosząc przy sobie smartfon, którym w prosty sposób i szybko uwiecznia się to, co zachwyca lub wzbudza inne emocje. Nie każdy jednak wykorzystuje wszystkie możliwości, jakie drzemią w jego urządzeniu. Postanowiłem podzielić się z Wami, szczególnie z osobami, które nie mają mojej książki, jakie trzeba zrobić pierwsze kroki, aby tworzyć piękne zdjęcia i mieć odpowiedź na nurtujące pytanie: “Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?”

Jak w każdej dziedzinie, trzeba zacząć od podstaw. To pierwszy krok do tworzenia czegoś wyjątkowego. Ta zasada dotyczy również fotografowania smartfonem.

Jednym z sekretów atrakcyjnej fotografii jest poprawna kompozycja. Poznając jej zasady,  zaczniesz tworzyć zdjęcia, które przyciągną wzrok innych. Rozpoczynając więc swoją przygodę ze świadomym fotografowaniem smartfonem, warto poznać podstawowe, ale bardzo ważne zasady komponowania fotografii, które mają ogromny wpływ na skupienie uwagi odbiorcy. Brzmi poważnie? Na szczęście, w najprostszym przypadku, to tylko cztery linie: dwie poziome i dwie pionowe.

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

REGUŁA TRÓJPODZIAŁU

To podstawowy podział rządzący zasadami kompozycji w fotografii. Wystarczy, że podzielisz zdjęcie na równe części, wykorzystując dwie linie w pionie i poziomie, które, przecinając się, stworzą tzw. mocne punkty. Postaraj się umieścić najważniejsze elementy na fotografii właśnie w tych miejscach. Dzięki temu podnosi się dynamikę zdjęcia, które od razu wydaje się ciekawsze. Ważne jest też, że poprzez przesunięcie tematu zdjęcia w jeden z mocnych punktów, zyskujesz miejsce na tło, którego elementy uzupełniają kompozycję.

Na samym początku, aby ułatwić sobie naukę stosowania metody trójpodziału, możesz skorzystać z siatki geometrycznej, którą wystarczy uaktywnić w funkcjach aparatu. Możliwe, że jest ona również w Twoim smartfonie, zatem poszukaj jej i włącz!

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM
JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

Opisałem podstawową zasadę kompozycji. Istnieją również inne, które polecam Ci zainteresować się w dalszej edukacji: reguła złotego podziału, podział diagonalny, ukośny oraz spiralny.

Nie warto zapominać o poprawnej kompozycji, zasadach kadrowania i jej rezultatach. Dlaczego? Bo szybko można dostrzec różnicę między „wakacyjną fotką” zrobioną od tak, od niechcenia, a zdjęciem z przemyślanym kadrem, w którym zawarte zostało to, co było zastane.

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM
JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

LINIE PROWADZĄCE

Linie prowadzące to kolejny element kompozycji obrazu. Gdy dostrzeżesz je w tym, co widzisz przed sobą, możesz zadecydować, jak poprowadzisz wzrok osoby oglądającej Twoje zdjęcie. Na początku możesz ich nie zauważać, ale to kwestia nauki i obserwacji. Niemal w każdym ujęciu można wyznaczyć co najmniej kilka istotnych linii, które możesz wykorzystać, aby wzmocnić wyraz swoich fotografii. Tak jak w tym przypadku zdjęcia mostu, którego balustrada prowadzi wzrok widza.

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

LINIA HORYZONTU

Jest ona istotna, szczególnie w fotografii krajobrazowej . Najlepiej, żeby horyzont na zdjęciu był prostą linią, w takim samym położeniu jak w naturze. Warto trzymać się zasady, że znajdował się w 1/3 lub 2/3 wysokości kadru – zależnie od tego, czy istotą zdjęcia jest niebo, czy ziemia lub woda.

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM
JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM
JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

Czasami, przy niektórych motywach, np. w górach, trudno może być właściwie wypoziomować aparat do zdjęcia – wtedy można posłużyć się poziomicą. Sprawdź, czy Twój smartfon posiada taką funkcję. Jeśli nie, znajdziesz ją w darmowych aplikacjach dostępnych w sieci.

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

Kolejnym istotnym elementem tworzenia atrakcyjnej fotografii mobilnej jest poszukiwanie rytmu. Powtarzające się wzory są bardzo atrakcyjne wizualnie, a dodatkowo wprowadzają harmonię. Obraz skomponowany na ich podstawie stanie się niezwykle geometryczny. Przewagą smartfonów, które mamy zawsze przy sobie, są wbudowane szerokokątne obiektywy. To kolejny z ich wielu atutów. Wykorzystując smartfon do fotografowania architektury miasta, masz szansę wykonać zdjęcie inne niż kolejna, milionowa pocztówka. Spacerując w miejskiej dżungli, spójrz w górę, żeby zachwycić odbiorców swoim nowym spojrzeniem.

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM
JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM
JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

EKSPOZYCJA, CZYLI POMIAR ŚWIATŁA

Służy do prawidłowego ustawienia parametrów ekspozycji fotografowanego obiektu, czyli do poprawnego naświetlenia zdjęcia. Pomiar światła może zostać przeprowadzony automatycznie, przy pomocy światłomierza aparatu fotograficznego w   smartfonie. Dużą zaletą smartfonów jest możliwość wybrania w łatwy sposób punktu pomiaru światła. Wystarczy dotknąć palcem na ekranie interesujące nas miejsce poprawnej ekspozycji i od razu zobaczysz efekt. To bardzo wygodna funkcja, której mogą pozazdrościć smartfonom nawet najdroższe lustrzanki!

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

Wybierając konkretne miejsce pomiaru światła na ekranie, możesz diametralnie zmienić kolorystykę zdjęcia. To z kolei spowoduje, że powstaną dwie zupełnie różne fotografie. Warto eksperymentować!

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM
JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

Na początku swojej drogi związanej z fotografią trzymaj się opisanych reguł, nawet jeśli będziesz to robić pedantycznie, szczegółowo. Wszystko po to, aby nadszedł ten moment, kiedy pojawi się pytanie: co się stanie, jeśli złamię te zasady? To będzie znak, że zaczynasz odkrywać swoją wrażliwość fotograficzną. Nie bój się łamania zasad, ale dopiero, kiedy uczciwie stwierdzisz, że doskonale je znasz. Takie były też moje początki w fotografowaniu, ponieważ każdy zaczyna od podstaw. Wiedza jest ważna, a warsztat i doświadczenie – jeszcze ważniejsze. To jedyny sposób, aby dojść do wprawy, która pozwoli Ci robić piękne zdjęcia smartfonem.

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

A jeśli zainspirowały Cię podstawowe informacje, niezbędne do tworzenia atrakcyjnej fotografii to zapraszam do mojej książki: PIĘKNE ZDJĘCIA ZE SMARTFONA W ZASIĘGU TWOJEJ RĘKI. W niej dostaniesz jeszcze obszerniejszą odpowiedź na pytanie: “jak fotografowac smartofnem?”

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

To poradnik, z którego można dowiedzieć się jeszcze więcej, jak skutecznie wykorzystać potencjał smartfona. Zapraszam również na mój Oderwany profil na Instagram, gdzie na bieżąco dzielę zdjęciami zrobionymi właśnie smartfonem.

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA SMARTFONEM

Muszę czuć to, co robię… Tym czymś jest fotografia. To mój sposób na życie, pasja i wyrażenie siebie. Często fotografuję to, czego nie mogę opisać słowami. Źródłem inspiracji są dla mnie miejsca, wydarzenia i ludzie. Z tymi ostatnimi staram się budować relacje zanim nacisnę spust migawki. Chcę wywołać w ten sposób emocje, które później próbuję uchwycić na zdjęciu . Pasjonuje mnie fotografia reportażowa, ale swoje doświadczenie wykorzystuję również w fotografii ślubnej. Charakter i klimat zdjęć zwykle idzie w parze z osobowością i temperamentem młodej pary. Jeśli zdjęcia mają być szalone – jestem szaleńcem, jeśli poważne – ubieram się w garnitur.

Więcej w PASJE

Do góry
Skip to content