Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Opolski ZUS przypomina przedsiębiorcom, że profil na PUE ZUS wymaga aktywacji

BIZNES

Opolski ZUS przypomina przedsiębiorcom, że profil na PUE ZUS wymaga aktywacji

Od początku roku każdy płatnik składek powinien założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli płatnik nie zrobił tego do końca 2022 r. to do 31 stycznia br. ZUS utworzy mu profil informacyjny. Profil ten wymaga aktywacji przez płatnika.

Jeśli płatnik składek nie założył konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS do końca 2022 r. Jednocześnie w ZUS zapisane są dane. Dotyczące jego adresu e-mail lub numeru telefonu, to Zakład samodzielnie założy takiemu płatnikowi profil informacyjny płatnika składek.

Profil informacyjny płatnika składek utworzony przez ZUS nie będzie aktywny do momentu dokończenia przez płatnika procesu rejestracji. Po założeniu przez ZUS takiego tymczasowego profilu konkretny przedsiębiorca. Osoba prowadząca jednoosobową działalność otrzyma o tym powiadomienie drogą e-mailową bądź przez SMS.

Aby móc się zalogować na konto płatnika składek na PUE ZUS. Trzeba uzyskać dane do logowania czyli login PUE oraz jednorazowe hasło. Obecnie taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub przez e-wizytę, po potwierdzeniu swojej tożsamości.

Płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej – musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego. Aby upoważnić taką osobę do profilu płatnika na PUE ZUS, trzeba dla niej złożyć pełnomocnictwo w ZUS. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza ZUS PEL. Osoba upoważniona powinna mieć wcześniej założone swoje konto PUE ZUS. Osoba, która stanie się płatnikiem składek po 1 stycznia 2023 r., powinna samodzielnie zarejestrować swoje konto na PUE ZUS lub kogoś do niego upoważnić. Jeśli tego nie zrobi, ZUS założy jej profil informacyjny, a dokończenie procesu rejestracji będzie obowiązkiem płatnika.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content