Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Ważne dla przedsiębiorców. Chodzi o składkę na ubezpieczenie wypadkowe

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/laptop-gabinet-r%c4%99ka-pismo-biznes-3196481/

BIZNES

Ważne dla przedsiębiorców. Chodzi o składkę na ubezpieczenie wypadkowe

Tylko do końca stycznia br. część płatników składek w ZUS ma czas na złożenie druku ZUS IWA za 2022 r. Dane z formularza są niezbędne dla ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe za konkretnego płatnika.

– Informację ZUS IWA za miniony rok powinni złożyć płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku oraz przez przynajmniej przez jeden dzień w styczniu tego roku byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe i zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 ubezpieczonych oraz 31 grudnia 2022 roku byli wpisani do rejestru REGON – przypomina mówi Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS.

Dokument ZUS IWA powinien zawierać informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych, liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Należy także umieścić w nim dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. W tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich. Jakie miały miejsce w roku, za który jest składana IWA, czyli w tym przypadku w 2022 roku.

– Na podstawie danych przekazanych przez pracodawców ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą będzie opłacał przez najbliższy okres składkowy czyli od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku – dodaje Elżbieta Kaczorowska-Rams.

Płatnicy, którzy przekazali do Zakładu informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe z rzędu. Do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto na PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki. Pozostali muszą samodzielnie, zgodnie z przypisanym im kodem PKD. Ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, która jest zróżnicowana w zależności od stopnia ryzyka. Uzależnionego od rodzaju prowadzonej przez nich działalności. Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego. Nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej. Ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content