Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Opolski ZUS umarza składki. Na razie na kwotę ponad 11 mln zł

Opolski ZUS umarza składki. Na razie na kwotę ponad 11 mln zł

BIZNES

Opolski ZUS umarza składki. Na razie na kwotę ponad 11 mln zł

Pozytywne wiadomości płyną do płatników składek w województwie opolskim. ZUS rozpatrzył właśnie pierwszą część wniosków o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Wartość składek umorzonych za marzec to w regionie prawie 11,4 mln zł.

Ile i komu?

Dokładnie 8662 mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z regionu opolskiego może odetchnąć. ZUS w Opolu zatwierdził właśnie zwolnienie ich z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za marzec. W całym kraju ZUS rozpatrzył pozytywnie ponad 436 tys. takich wniosków, a płatnicy zaoszczędzili tym samym około 590 mln zł.

– Uruchomiliśmy specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tarczy. Pomimo ustawowych zapisów dających Zakładowi na rozpatrzenie wniosków 30 dni od złożenia dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu, są one już rozpatrywane i będą sukcesywnie realizowane. Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków traktujemy priorytetowo – prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W jaki sposób przedsiębiorcy dowiedzą się, że ich wnioski o zwolnienie ze składek zostały  pozytywnie zaopiniowane? Taka wiadomość będzie widoczna na Platformie Usług Elektronicznych ZUS już w najbliższych dniach. Aby odebrać odpowiedź z ZUS, wystarczy zalogować się do swojego konta, wejść w Dokumenty i wiadomości i w skrzynce odbiorczej przejść do dokumentów wymagających poświadczenia odbioru.

Kto może?

– W kwietniu, do wszystkich opolskich placówek ZUS wpłynęło ponad 15,8 tysięcy formularzy RDZ czyli wniosków o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od marca do maja. ZUS w całym kraju odnotował już prawie 1,3 miliona takich próśb, a ich liczba ciągle rośnie – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Z całkowitego zwolnienia z opłacania składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. O odpuszczenie składek mogą też wnioskować samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł czyli do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zmiany wprowadzone w tarczy antykryzysowej przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content