Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Platforma Usług Elektronicznych ZUS w czasie epidemii – to jest dobre

Platforma Usług Elektronicznych ZUS w czasie epidemii – to jest dobre

BIZNES

Platforma Usług Elektronicznych ZUS w czasie epidemii – to jest dobre

Aż 83 procent wniosków złożonych przez opolskich przedsiębiorców o wsparcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czasie epidemii ma formę elektroniczną. Platforma Usług Elektronicznych ZUS to praktyczne narzędzie, które szczególnie teraz ułatwia kontakt
i załatwianie spraw w urzędzie.

Bez wychodzenia z domu

By korzystać z Platformy Usług Elektronicznych wystarczy mieć 18 lat, założyć konto na platformie i potwierdzić swoją tożsamość. Jakie korzyści daje konto na PUE? Możesz przejrzeć dane zgromadzone w ZUS, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi.

Opolscy przedsiębiorcy zainteresowani ofertą tarczy antykryzysowej, którą realizuje ZUS, w znakomitej większość postanowili wykorzystać elektroniczną formę kontaktu z placówkami Zakładu na Opolszczyźnie.

– Na 15,7 tysięcy wniosków o zwolnienie z opłacania składek, odroczenie w płatnościach oraz wypłatę świadczenia postojowego tylko 2700 to były dokumenty papierowe. Te, które wpłynęły do nas drogą pocztową i te wrzucone do specjalnych skrzynek na korespondencję przed naszymi placówkami. Zatem po formularze papierowe sięgnęło zaledwie 17 procent wnioskujących. Obecnie, w skali całego kraju wpływ dokumentów papierowych o dostępne formy pomocy dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców to 31 procent. Większość osób korzysta ze ścieżki elektronicznej – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Od stycznia do końca marca w województwie opolskim profil założyło 1451 nowych użytkowników PUE. To więcej niż w IV i III kwartale 2019 roku, kiedy konta postanowiło założyć odpowiednio 1249 i 1349 mieszkańców regionu.

Nie tylko przedsiębiorcy

Z dobrodziejstw PUE ZUS korzysta obecnie w całej Polsce ponad 2 mln 476 tys. osób. Do załatwienia swojej sprawy w Zakładzie klawiaturę komputera wybierają nie tylko pracodawcy, ale też coraz liczniej ubezpieczeni i opolscy seniorzy.

– W województwie opolskim profil na Platformie Usług Elektronicznych ma ponad 53 tysiące osób. Użytkowników przybywa. Dokładnie rok temu korzystających z konta na PUE ZUS było nieco ponad 46 tysięcy. O szybko rosnącej popularności naszego portalu świadczy fakt, że na początku 2013 roku – tuż po uruchomieniu kanału PUE – swój profil miało zaledwie 1386 osób – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie.

Załatwianie spraw przez elektroniczne kanały komunikacji to już nie luksus, a codzienność. Dzięki PUE ZUS można mieć dostęp do własnych danych przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu, a konkretną sprawę można załatwić w dowolnym miejscu i czasie.

Jak założyć profil na PUE w czasie epidemii

Każdy kto chce zarejestrować swój profil i go uwierzytelnić musi potwierdzić swoją tożsamość, a może to zrobić na trzy sposoby. Jednym z nich jest osobista wizyta w placówce ZUS, gdzie pracownik sali obsługi klientów weryfikuje tożsamość konkretnej osoby na podstawie okazanego dowodu tożsamości, najczęściej – dowodu osobistego. Jednak
w związku z czasowym ograniczeniem bezpośredniej obsługi interesantów w ZUS, profil na PUE można potwierdzić na dwa inne sposoby:

– elektronicznie – użyć podpisu elektronicznego (kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP),

– elektronicznie – użyć systemu bankowości elektronicznej w banku, który świadczy z ZUS taką usługę, jeżeli wcześniej potwierdziliśmy swoją tożsamość np. przy zakładaniu rachunku (w placówce banku lub przez kuriera, który dostarczył umowę).


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content