Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Powiat krapkowicki – nie tylko Moszna

powiat krapkowicki

PODRÓŻE

Powiat krapkowicki – nie tylko Moszna

Turystycznie powiat krapkowicki jest w wyjątkowej sytuacji. Każdego roku za sprawą „zamku-pałacu” w Mosznej przyjeżdżają tu setki turystów. A może warto zobaczyć coś więcej? Przecież w okolicy nie brak ciekawych miejsc…

Zacznijmy jednak od wspomnianego pałacu w Mosznej. O zabytku pisaliśmy już wcześniej, dlatego też odsyłamy Was do tamtego wpisu: “Bajkowo”. Informacje, które warto przypomnieć:

  • mimo obiegowej opinii budowla nie jest zamkiem, a pałacem;
  • najlepiej przyjechać wiosną – obok znajduje się park i wtedy właśnie jest najpiękniejszy, gdyż kwitną azalie;
  • jeśli wybieracie się tam w letni weekend, przyjedźcie wcześniej – do wejścia są spore kolejki;
  • warto zajrzeć do tamtejszej restauracji – dania są smaczne, ceny przystępne, a obok przepiękna oranżeria.


Coś więcej? Zdecydowanie tak!

Jeżeli już będziecie w Mosznej to zachęcamy, żeby zobaczyć cały powiat. Dosłownie rzut beretem znajduje się opuszczony pałac w Kujawach. Został wybudowany pod koniec XIX wieku, na planie podkowy, z elewacjami w stylu neobarokowym. Budynek otacza park ze starodrzewem.

Jadąc dalej tą samą trasą (w kierunku Krapkowic) natrafimy na miejscowość Dobra. Mieszczą się tam ruiny barokowego pałacu z XVIII wieku. Jednak nie sposób obejrzeć je nawet z zewnątrz, gdyż cały teren jest ogrodzony. Za to obok znajduje się staw, gdzie można nie tylko odpocząć, ale także łowić ryby.

Z kolei w Łowkowicach znajdziecie charakterystyczny wiatrak. Jest to stary młyn zbożowy o napędzie wiatrowym. Jego murowany korpus uwieńczony jest obrotowym, stożkowym dachem. Obecnie jego wnętrza zaadaptowano na restaurację.

Tak docieramy do stolicy powiatu. Krapkowice liczą niespełna 18 tysięcy mieszkańców. Bardzo szybko zorientowaliśmy się, że znajduje się tam sporo zabytków techniki. Jest to między innymi: zespół trzech pieców wapienniczych, fabryka papieru, fabryka obuwia, zespół wodociągów miejskich oraz młyn wodny.

W samym centrum Krapkowic położony jest pałac, dziś siedziba szkoły. Budynek najlepiej prezentuje się od strony rzeki. Co ciekawe, nikt nie zna daty jego powstania, choć mówi się, że mógł powstać już w średniowieczu. Historia pałacu jest bardzo bogata, kiedyś był tu na przykład szpital dla francuskich żołnierzy. Warto także przejść się wzdłuż murów obronnych i zobaczyć Bramę Górną, będącą niejako symbolem miasta.

 

Dalszą część przeczytasz tutaj: Powiat krapkowicki – nie tylko Moszna

 

 

Autorka bloga Szeroką Drogą (www.szerokadroga.pl). Z wykształcenia politolog, ze specjalizacją dziennikarską. Mieszkanka Opola od 8 lat. Członkini Opolskiej Grupy Podróżniczej, która m. in. organizuje Opolski Festiwal Podróżniczy. Inicjatorka wielu kampanii społecznych. Miłośniczka motocykli, dobrej kuchni i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content