Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Prawie 4 miliardy złotych od płatników na koncie opolskiego ZUS

Prawie 4 miliardy złotych od płatników na koncie opolskiego ZUS

BIZNES

Prawie 4 miliardy złotych od płatników na koncie opolskiego ZUS

Rekordowe wpływy ze składek na ubezpieczenia społeczne notuje opolski ZUS. Obecnie z ZUS rozlicza się w regionie ponad 56 tysięcy płatników. Większość z nich, bo aż 33,4 tysiące to osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą.

Każdego roku opolski ZUS notuje wyższe wpływy ze składek na ubezpieczenia społeczne. Taka tendencja wpisuje się w trend ogólnopolski. W skali kraju, przypis składek od stycznia do września br., był o 9 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2018 r.

W ciągu trzech kwartałów tego roku zaksięgowaliśmy o 365,8 milionów złotych więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Suma składek w naszym regionie wyniosła ponad 3,9 miliarda złotych. Największą kwotę odprowadzili płatnicy obsługiwani przez jednostkę ZUS w Opolu bo 1,6 miliarda złotych. W Strzelcach Opolskich zanotowano ponad 606 milionów złotych, a w Kędzierzynie-Koźlu 378 milionów złotych – Sebastian Szczurek, regionalnych rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Co składa się na wzrost dynamiki przychodów w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych? Wpływ ma zawsze dobra sytuacja gospodarcza, co przekłada się na wzrost zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzeń. To głównie te dwa kluczowe parametry mają przełożenie na wielkość wpływów ze składek. Wzrost zatrudnienia wyniósł w sektorze przedsiębiorstw
2,8 proc., a wzrost wynagrodzeń 6,8 proc.

Jak podkreśla ZUS, nie bez znaczenia jest też wprowadzenie od początku 2018 r. nowej formuły rozliczania się z płatników z Zakładem. Chodzi o elektroniczny system poboru składek czyli e-składkę. Zniknęły problemy z błędnymi wpłatami, a sam system stał się przejrzysty dla pracodawców.

Z danych ZUS za minione trzy kwartały wynika, że poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek wyniósł 77,5 proc. Co prawda poziom tego wskaźnika jest nieco niższy niż za trzy kwartały 2018 r., jednak warto zwrócić uwagę, że w I półroczu br., ZUS wypłacił kilku milionom świadczeniobiorców tzw. trzynaste emerytury. Był to jednorazowy wydatek z FUS rzędu prawie 9 mld zł.

W skali kraju największą pozycją po stronie kosztów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są wydatki na emerytury i renty. Od stycznia do września wyniosły one 168,4 mld zł, co stanowiło 78,8 proc. kosztów zaplanowanych na ten rok.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content