Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Swój PIT możesz zobaczyć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Swój PIT możesz zobaczyć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

NEWS

Swój PIT możesz zobaczyć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Opolski ZUS zakończył tegoroczną akcję dostarczania deklaracji podatkowej PIT swoim klientom. Co  istotne, osoby, którym Zakład wypłacał w 2020 r. świadczenia, mają dostęp do rozliczonego formularza PIT na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Podpowiadamy jak krok po kroku zobaczyć swój PIT na PUE ZUS.

Jeśli masz już konto na PUE ZUS

– Żeby sięgnąć po deklarację podatkową PIT na Platformie Usług Elektronicznych wystarczy kilka prostych kroków. Każdy kto korzysta już z PUE ZUS wystarczy że się zaloguje, wybierze zakładkę „Świadczeniobiorca”, a potem „Formularze PIT”. Na portalu dostępny jest aktualny PIT czyli za poprzedni rok. Jest dostępny w formie PDF i w każdej chwili można go wydrukować i zapisać na dysku swojego komputera – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Jeśli nie masz profilu na PUE ZUS


Załóż profilna PUE ZUS, a następnie się zaloguj. Żeby założyć profil na PUE wybierz jeden z 5 sposobów rejestracji i potwierdzenia profilu:

1. Zarejestruj profil na stronie www.zus.pl

Wypełnij formularz elektroniczny: podaj imię i nazwisko, PESEL, adres e-mail i numer telefonu kontaktowego. Musisz też ustalić hasło. Potwierdź swoją tożsamość w ciągu 7 dni od rejestracji w dowolnej naszej placówce. Na wizytę zabierz ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

2. Zarejestruj się i potwierdź swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego/login.gov.pl
Wypełnij formularz elektroniczny (część danych uzupełnia się automatycznie). Musisz też ustalić hasło.

3. Zarejestruj się i potwierdź swoją tożsamość za pomocą kwalifikowanego (podpisu elektronicznego, który ma certyfikat).

Wypełnij formularz elektroniczny (część danych uzupełnia się automatycznie). Musisz też ustalić hasło.

4. Zarejestruj się i potwierdź swoją tożsamość za pomocą bankowości elektronicznej.
Podczas rejestracji profilu na stronie www.zus.pl zaznacz opcję „Twoja bankowość elektroniczna”. Następnie wybierz ikonę swojego banku. Przekierujemy Cię na stronę bankowości elektronicznej. Zaloguj się w standardowy sposób – tak jak do swojego konta w banku. Gdy potwierdzisz dane, system przekieruje Cię do PUE ZUS. Zaakceptuj regulamin oraz uzupełnij niezbędne dane. Musisz też ustalić hasło. Gdy korzystasz z bankowości elektronicznej, kliknij w odpowiednią ikonę na stronie swojego banku, która wywoła PUE ZUS i pozwoli Ci założyć Twój profil. Gdy potwierdzisz dane, system przekieruje Cię na PUE ZUS. Zaakceptuj regulamin oraz uzupełnij niezbędne dane. Musisz też ustalić hasło.

5. Zarejestruj się, a następnie potwierdź swoją tożsamość i potwierdź profil PUE ZUS podczas e-wizyty z pracownikiem ZUS.

Gdzie szukać deklaracji PIT na PUE ZUS

Wybierz zakładkę [Świadczeniobiorca] > [Formularze PIT]. Otworzy się okno, w którym są Twoje deklaracje podatkowe PIT. Aby otworzyć wybrany PIT, zaznacz formularz i kliknij [Szczegóły]. PIT-11, PIT-40A, PIT-11A jest dostępny w formie PDF.

Jak zapisać albo wydrukować PIT

PIT możesz w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku swojego komputera. Aby to zrobić zaznacz odpowiedni formularz i kliknij [Szczegóły]:

  • jeśli korzystasz z przeglądarki Internet Explorer, funkcje zapisywania i wydruku są w górnej części podglądu PIT,
  • jeśli korzystasz z przeglądarki Google Chrome bądź Mozilla Firefox, funkcje zapisywania
    i wydruku są w prawym, górnym rogu podglądu PIT

W tym roku nastąpiła ważna zmiana dla opolskich emerytów i rencistów w sprawie rocznego rozliczenia podatkowego PIT. Nadpłatę podatku zwróci urząd skarbowy, a nie jak do tej pory ZUS.

Osoby, które nie otrzymały deklaracji do końca lutego lub mają wątpliwości dotyczące otrzymanego formularza PIT, powinny skontaktować się z placówką ZUS, która wypłacała im w 2020 r. świadczenie.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content