Połącz się z nami

Warszawska drużyna zwycięzcą pionierskiego maratonu programowania „Hackathon DANONE AI Masters Opole 2019”

Hackathon DANONE AI Masters Opole 2019

BIZNES

Warszawska drużyna zwycięzcą pionierskiego maratonu programowania „Hackathon DANONE AI Masters Opole 2019”

Ponad 5000 linijek kodu oraz 22 modele matematyczne – to efekty weekendowego Hackathon DANONE AI Masters Opole 2019, pierwszego tego typu wydarzenia w regionie. Wzięło w nim udział  70 pasjonatów programowania, którzy swoje projekty tworzyli pod okiem uznanych ekspertów z Polski oraz z zagranicy. Wypracowane rozwiązania z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji, mogą znaleźć realne zastosowanie w przemyśle. 

W miniony weekend Opole stało się stolicą programowania, a to za sprawą specjalnego maratonu, w którym wzięły udział zespoły z Opola, ale również z Katowic, Poznania, Krakowa, Warszawy czy nawet z Ukrainy oraz Indii. Przez blisko 24 godziny uczestnicy zmagali się z zadaniem, przygotowanym specjalnie na tę okazję przez specjalistów z Nutricia Zakłady Produkcyjne – firmy będącej częścią grupy spółek DANONE.

Drużyny wykazały się ogromnym zaangażowaniem i determinacją. Dlatego gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, którzy dzięki udziałowi w wydarzeniu nie tylko zdobyli cenne doświadczenie, ale również rozwinęli swoją sieć kontaktów o znanych na świecie ekspertów. Naszym głównym celem było stworzenie w Opolu przestrzeni, gdzie doświadczeni programiści, studenci oraz eksperci z obszaru tzw. uczenia maszynowego mogli wspólnie pracować i wymieniać się wiedzą. – mówi Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego, organizator opolskiego hackathonu.

Opolski hackathon przyciągnął programistów z całej Polski a nawet Ukrainy i Indii

W Hackathonie zwyciężyła drużyna z Warszawy, w skład której wchodzili: Karolina Seweryn, Olaf Skrabacz, Szymon Sapkowski oraz Dawid Lipski. Na rozwiązanie zadania, z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych, zespół potrzebował niecałych 21 godzin. Główną nagrodą dla zespołu jest voucher w wysokości 10 tys. zł ufundowany przez Nutricia Zakłady– głównego partnera wydarzenia i za razem firmę, która stawia na innowacyjne rozwiązania.  Duża kompleksowość działania naszych zakładów, w połączeniu z najwyższymi standardami jakościowymi, jakie towarzyszą produkcji kierowanej do konsumentów ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi – to uwarunkowania, w których innowacyjne technologie odgrywają szczególną rolę. Chętnie sięgamy po nowoczesne rozwiązania, dlatego wspieramy tego typu inicjatywy w regionie, którego częścią się czujemy. – mówi Andrzej Drosik, Dyrektor Nutricia Zakłady Produkcyjne w Opolu.

Pionierski w regionie maraton programowania

Po raz pierwszy opolski Hackathon został poświęcony zastosowaniu innowacyjnych technologii w procesach produkcyjnych. Zadanie, przed którym stanęli uczestnicy nie było proste. Wymagało wiedzy z zakresu coraz bardziej popularnej – choć nadal wąskiej dziedziny – jaką jest uczenie maszynowe oraz Przemysł 4.0. Są to rozwiązania, po które firmy sięgają coraz częściej.  Według firmy badawczej Gartner, w ciągu ostatnich 4 lat liczba organizacji, które wdrażają u siebie automatyzację i sztuczną inteligencję między innymi w procesach produkcyjnych wzrosła aż o 270%[1]. Potencjał, jaki niosą ze sobą tego rodzaju rozwiązania dostrzegają nie tylko firmy, ale również władze miast. Dlatego patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Opola – Arkadiusz Wiśniewski.

IT to sektor, który rozwija się dziś najszybciej na świecie. Włączamy się w nurt pozytywnego wykorzystania tego systemu i wsparcia nim gospodarki, między innymi dzięki działaniom w Parku Naukowo-Technologicznym czy współpracy z uczelniami z regionu. Niedawno otworzyliśmy również Centrum Projektowania Inżynierskiego z serwerownią. Cieszymy się, że z jedną z największych firm z naszego najbliższego otoczenia, DANONE, zrealizowaliśmy w mieście ten projekt, który korzystnie wpływa na rozwój innowacyjności w regonie oraz tworzy przyjazne warunki do wzrostu przedsiębiorczości – mówi wiceprezydent Opola, Maciej Wujec.

Hackathon DANONE AI Masters Opole 2019

NUTRICIA wspiera rozwój regionu

Maraton projektowania to kolejne ważne dla regionu wydarzenie, w jakie zaangażowała się opolska NUTRICIA. Firma od lat, konsekwentnie wspiera lokalne społeczności i pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy regionu opolskiego, którego integralną częścią się czuje. Jako jedna z największych fabryk w europejskich strukturach grupy spółek DANONE, produkuje żywność dla niemowląt i małych dzieci – produkty powstałe w Opolu trafiają do przeszło 80 krajów na aż 5 kontynentach.

O grupie spółek DANONE

DANONE to światowy lider na rynku żywności, któremu we wszystkich działaniach przyświeca dbanie o zdrowie. W Polsce DANONE działa w 3 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywność specjalistyczna dla niemowląt i małych dzieci oraz medyczna (NUTRICIA). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz realizacja misji, zgodnie z którą poprzez żywność niesiemy zdrowie tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez nasze produkty, projekty i programy, w myśl wizji One Planet. One Health, zachęcamy do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień oraz troszczymy się o środowisko naturalne.

W 10 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy.

O działalności DANONE można przeczytać w „Nieść zdrowie poprzez żywność. Wkład grupy spółek DANONE w rozwój polskiej gospodarki, społeczeństwa i zdrowia”.


Zawodowo związany z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu, przedstawiciel Fundacji Startup Poland w woj. opolskim. Organizator pierwszego w Polsce hackathonu przemysłowego grupy Danone.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content