Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Zasiłek chorobowy dla domowników osoby na kwarantannie

Zasiłek chorobowy dla domowników osoby na kwarantannie

NEWS

Zasiłek chorobowy dla domowników osoby na kwarantannie

Jeśli mieszkasz razem z osobą, która jest na obowiązkowej kwarantannie, to masz prawo do świadczeń chorobowych. Ważne wyjaśnienia ZUS dla rodzin i domowników osób w kwarantannie.

Potrzebne dane domowników

Kiedy w marcu tymczasowo zamknięto granice, wszyscy powracający do kraju zostali objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Za ten czas mogli dostać wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego. Od 31 marca domownicy osoby, która wróciła z zagranicy po tym dniu, mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych.

– Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Obecnie dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. Każdy wracający do kraju powinien przekazać Państwowej Inspekcji Sanitarnej dane domowników z gospodarstwa domowego. Chodzi o imię i nazwisko, PESEL osób które go posiadają oraz oczywiście adres – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Tylko oświadczenie

– Podstawą do wypłaty zasiłku jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny. Wzór takiego oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej ZUS – Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS.

Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS. Mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej Zakładu jest instrukcja, jak to zrobić.

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mają prawo zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot wypłacający jej świadczenie chorobowe czyli pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS.

Składka chorobowa to podstawa

ZUS przypomina, że prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content