Połącz się z nami

Magazyn Opolski

ZUS apeluje do płatników składek. Termin na założenie konta na PUE ZUS mija z końcem grudnia

zus składki PUE ZUS
źródło: https://pixabay.com/pl/photos/gabinet-biznes-ksi%c4%99gowa-ksi%c4%99gowo%c5%9b%c4%87-620822/

BIZNES

ZUS apeluje do płatników składek. Termin na założenie konta na PUE ZUS mija z końcem grudnia

Tylko kilka dni zostało na założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 1 stycznia profil na PUE ZUS będzie obowiązkowy dla wszystkich płatników składek na ubezpieczenia społeczne.

Opolski ZUS chwali przedsiębiorców z regionu za tempo w jakim wdrażają zakładanie profilu na PUE ZUS. W październiku na ponad 59 tys. aktywnych płatników składek. Zdecydowana większość korzystała już z ułatwień jakie wynikają z posiadania konta na Platformie. Jednak wówczas ciągle jeszcze około 5,5 tys. płatników w regionie nie miało potwierdzonego profilu na PUE. Stąd apel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by płatnicy którzy dotąd tego nie zrobili, zdążyli założyć i „zaufać” profil do końca grudnia.  

– Każdy płatnik składek w ZUS może założyć profil na PUE osobiście w jakiejkolwiek placówce ZUS na Opolszczyźnie. Może to zrobić przez Internet korzystając na przykład ze swojego profilu zaufanego. Do tej prostej operacji może też upoważnić inną osobę przez udzielenie pełnomocnictwa. Na przykład księgową lub pracownika biura rachunkowego – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Korzystając z profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS możesz wnioskować do ZUS-u o:

  • wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek;
  • rozliczenie konta;
  • kontrolę zaświadczenia lekarskiego dla pracownika (czy zostało wystawione prawidłowo);
  • potwierdzenie ubezpieczeń (związane z przepisami unijnymi w zakresie zabezpieczenia społecznego);
  • dostęp do kilkudziesięciu formularzy;
  • udzielenie pełnomocnictwa.

Dotychczas powinność posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Zmiany nakładają taki obowiązek na wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm. Zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Do końca grudnia br., wszyscy płatnicy składek (osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej). Powinni mieć konto na PUE ZUS.

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE]. Następnie wybrać sposób rejestracji i potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, w trakcie e-wizyty czy osobiście w ZUS.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Po potwierdzeniu swojej tożsamości – przez Internet – można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content