Połącz się z nami

Magazyn Opolski

ZUS ma informację dla tysięcy płatników składek z regionu. Chodzi o krótszy czas na przekazywanie korekt

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/klepsydra-czas-godziny-zegar-620397/

BIZNES

ZUS ma informację dla tysięcy płatników składek z regionu. Chodzi o krótszy czas na przekazywanie korekt

Od tego roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy powinni przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS rozpoczyna akcję informacyjną. Na Opolszczyźnie przypomnienie w formie elektronicznej może otrzymać prawie 48 tys. przedsiębiorców, firm i osób samozatrudnionych.

Już w najbliższych dniach przedsiębiorcy mogą spodziewać się z ZUS wiadomości, która przypomni im o zmianach terminów przekazywania korekt dokumentów rozliczeniowych. Informacja pojawi się na profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS płatnika składek. Chodzi o dokumenty rozliczeniowe: ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA.

Nowe terminy składania korekt

Płatnik składek może przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okresy:

  • od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. – do 1 stycznia 2024 r.,
  • od stycznia 2022 r. – do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc.

Po upływie wskazanych okresów ZUS nie przyjmie korekt, ponieważ nie będzie już możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Modyfikacje będą dopuszczalne jedynie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS lub prawomocnego orzeczenia sądu – wyłącznie na koncie ubezpieczonego.

– Zachęcamy płatników składek, by zweryfikowali dokumenty rozliczeniowe, które przekazali do ZUS za lata 1999-2021. Sprostowanie tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej do 1 stycznia 2024 r. Natomiast dane w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych za styczeń 2022 roku i kolejne miesiące. Można korygować do 5 lat. Czas będzie liczony od terminu płatności składek za dany miesiąc – Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS.

ZUS oferuje pomoc dla płatników

Płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy ZUS i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe. Dokumenty można skorygować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w aplikacji ePłatnik w zakładce Dokumenty w ZUS lub w programie Płatnik. Jeśli przedsiębiorca będzie składać je przez program Płatnik lub e-Płatnik. Może zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU. Z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych.

Pomoc w sprawdzeniu rozliczeń, jak również wyjaśnienie zasad dotyczących korygowania dokumentów rozliczeniowych. Można uzyskać podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr  tel. 22 560-16-00 oraz dowolne placówce ZUS.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content