Połącz się z nami

Magazyn Opolski

ZUS przypomina lekarzom: sprawdź ważność certyfikatu  

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-lekarz-chirurg-piel%c4%99gniarka-2141808/

NEWS

ZUS przypomina lekarzom: sprawdź ważność certyfikatu  

Na Opolszczyźnie rośnie grono lekarzy, którym ZUS wydaje upoważnienia do wystawiania zwolnień chorobowych. Tym z nich, którzy podpisują dokumenty bezpłatnym certyfikatem z ZUS, instytucja przypomina, że może on tracić ważność i że powinni wystąpić o pobranie nowego.

Jak sprawdzić na PUE ważność certyfikatu ZUS dla lekarzy

Wydawane przez ZUS certyfikaty dla lekarzy obowiązują przez 5 lat. Te, które zostały wydane w 2017 r. wkrótce mogą stracić ważność. Zakład podpowiada jak sprawdzić termin ważności certyfikatu ZUS i jak pobrać nowy.

– Po pięcioletnim okresie ważności certyfikat ZUS do podpisywania i wystawiania „chorobowego” wygasa, stąd konieczne jest pobranie nowego. Okres ważności certyfikatu lekarz może sprawdzić samodzielnie. Na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce Certyfikaty – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS podpowiada lekarzom, że jeśli certyfikat wygasł, to z zakładce Certyfikaty pojawi się komunikat: „Nie masz ważnego certyfikatu. Możesz wystąpić o jego wydanie”. Co więcej, na 14 dni przed upływem ważności certyfikatu. ZUS informuje SMS-em lub mailem (na podstawie danych kontaktowych, wskazanych przy wnioskowaniu o poprzedni certyfikat). O zbliżającym się terminie wygaśnięcia certyfikatu


W ostatnich latach na Opolszczyźnie powiększa się grupa medyków, którzy mają prawo do orzekania o czasowej niezdolności do pracy czyli wystawiania zwolnień chorobowych. Obecnie takie uprawnienia ma 3314 osób, pod koniec 2021 r. było to 3180 lekarzy, a w grudniu 2020 r. w województwie opolskim takim upoważnieniem dysponowało 3113 lekarzy.

 

Jak wystąpić o certyfikat ZUS

Już na 28 dni przed upływem ważności certyfikatu. Lekarz może złożyć wniosek o wydanie nowego – który będzie ważny przez kolejnych 5 lat. Aktualny certyfikat można pobrać w każdej chwili. Proces pobierania certyfikatu jest prosty. Wystarczy zalogować się na PUE ZUS i przejść do zakładki Lekarz. Następnie otworzyć okno Certyfikat ZUS, a później wybrać opcję [Tak, chcę dostać certyfikat]. W kolejnym kroku trzeba podać e-mail lub telefon, ustalić hasło oraz zaakceptować regulamin i kliknąć [Wyślij wniosek]. Certyfikat zostanie wystawiony w ciągu kliku minut. Po informacji zwrotnej, że certyfikat jest gotowy, będzie dostępny w zakładce Certyfikaty ZUS. Wtedy należy pobrać plik z certyfikatem, zapisać go na swoim komputerze w miejscu, gdzie łatwo dostępny.

Co istotne, plik z certyfikatem można pobrać tylko raz. Można go przenieść na nośnik zewnętrzny, np. pendrive lub zapisać w innym miejscu, Na innym komputerze, gdzie jako lekarz wystawiasz e-ZLA. Jeżeli certyfikat wygaśnie, a nie pobierzesz nowego, to podpisywanie dokumentów certyfikatem ZUS będzie niemożliwe.

Zwolnienia lekarskie lekarz może podpisywać również za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.

Dzięki aktualnemu certyfikatowi ZUS lekarz może nie tylko podpisywać zwolnienia chorobowe e-ZLA. Może także kilka innych dokumentów, w tym anulowanie zwolnienia – AZLA czy wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS – ZUS PR-4.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content