Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Bardzo „Dobry start” na Opolszczyźnie. Ponad 100 tys. uczniów z wyprawką szkolną    

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/przybory-szkolne-materia%c5%82y-pi%c5%9bmienne-5541099/

NEWS

Bardzo „Dobry start” na Opolszczyźnie. Ponad 100 tys. uczniów z wyprawką szkolną    

Opolski ZUS podsumował program „Dobry start”. To kwota 300 zł wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, która jest wypłacana rodzinom bez względu na osiągany dochód.

Pieniądze z projektu „Dobry start” po raz pierwszy zasiliły konta rodziców w roku szkolnym 2018/2019. Wówczas w całym kraju na 4,6 mln dzieci wypłacono 1,4 mld zł. Począwszy od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie jest przyznawane i wypłacane przez ZUS. Wnioski są przyjmowane od 1 lipca do 30 listopada danego roku.

Największy wpływ wniosków widać od chwili rozpoczęcia nowego naboru. Tj. od lipca do września, natomiast w kolejnych miesiącach skala wpływu wniosków znacznie się zmniejsza.

Ilość zarejestrowanych wniosków

– W 2022 roku opolski ZUS zarejestrował niemal 75,5 tysiąca wniosków o wypłatę wyprawki szkolnej,. Wnioski te dotyczyły ponad 105,5 tysiąca uczniów, którzy spełniały kryteria, by zrefundować im przynajmniej część wydatków na artykuły i przybory szkolne.

W minionym roku w ramach „Dobrego startu”. ZUS wypłacił rodzicom na Opolszczyźnie 31 milionów 259 tysięcy złotych – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Skąd napływały wnioski?

W regionie, najwięcej wniosków spłynęło z Opola i powiatu opolskiego, bo około 20,5 tys. Stąd też aż 8,3 mln zł czyli około 25 proc. ogółu przekazanych środków. Trafiło do uczniów ze stolicy województwa i 13 gmin wchodzących w skład powiatu opolskiego (gminy: Niemodlin, Ozimek, Prószków, Tułowice, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Murów, Popielów, Tarnów Opolski, Turawa).

Gdzie wypłynęło najwięcej świadczeń

W skali kraju najwięcej świadczeń wypłacono w województwie mazowieckim oraz śląskim. W podziale na gminy górę wzięły duże aglomeracje miejskie, z Warszawą, Krakowem, Łodzią i Wrocławiem na czele.

Jak można było zgłaszać się o wyprawkę

O wyprawkę szkolną można wnioskować trzema kanałami, wyłącznie elektronicznie.
W województwie opolskim w ostatniej edycji programu wnioskodawcy najczęściej posługiwali się do złożenia wniosków bankowością elektroniczną – 46,8 tys. wniosków. Za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wpłynęło prawie 26,8 tys. wniosków. Ponad 1800 osób zdecydowało się na skorzystanie z portalu informacyjno-usługowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W ramach programu „Dobry start” uprawnionymi do składania wniosków o świadczenie. Są rodzice, opiekunowie faktyczni, opiekunowie prawni, rodziny zastępcze. Osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo – terapeutycznych.

W skali kraju świadczenie na rok szkolny 2021/2022 w 98,8 proc. wypłacono rodzicom, w 0,6 proc. osobom sprawującym pieczę nad dzieckiem. 0,3 proc. dyrektorom placówek opiekuńczo – wychowawczych. W rok szkolnym 2022/2023, do końca września 2022 r., wyprawkę szkolną w 99,1 proc. wypłacono rodzicom dzieci.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content