Połącz się z nami

Magazyn Opolski

ZUS przypomina o ważnych terminach dla przedsiębiorców

ZUS przypomina o ważnych terminach dla przedsiębiorców

BIZNES

ZUS przypomina o ważnych terminach dla przedsiębiorców

Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. ZUS przypomina o tym za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zweryfikuj dokumenty

Od 2022 r. obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych).

Do 1 stycznia 2024 r. płatnik składek może skorygować dokumenty rozliczeniowe, które były złożone za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą przekazać w ciągu 5. lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Korekty takie ZUS sporządzi na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. Korekty nie spowodują zmian w rozliczeniach z płatnikiem składek.

Jak podkreśla ZUS, każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Korektę tych dokumentów będzie można przekazać do ZUS najpóźniej 1 stycznia 2024 r.

ZUS zachęca, żeby jak najszybciej przeanalizować dokumenty rozliczeniowe i jeśli jest tka konieczność poprawić je. O możliwości korekty, ale też nieprzekraczalnej dacie ZUS przypominał już przedsiębiorcom za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Taka wiadomość była też udostępniana na profilach płatników składek na PUE ZUS.  

Wsparcie ZUS dla płatników

Płatnicy składek mogą skorzystać ze wsparcia ZUS-u przy weryfikacji dokumentów. Taką pomoc mogą uzyskać telefonicznie – w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – tel. 22 560-16-00, podczas e-wizyty w ZUS, a także w dowolnej placówce ZUS. Płatnicy, którzy składają dokumenty przez program Płatnik lub e-Płatnik mogą także zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które mają w swojej bazie danych.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content