Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Zwolnienia ze składek i postojowe w opolskim ZUS

Zwolnienia ze składek i postojowe w opolskim ZUS

BIZNES

Zwolnienia ze składek i postojowe w opolskim ZUS

Na ponad 165 mln zł ocenił opolski ZUS wartość składek umorzonych płatnikom z regionu w ramach tarczy antykryzysowej. Natomiast wysokość świadczeń postojowych wypłaconych na Opolszczyźnie przekroczyła już 49 mln zł.

Abolicja za marzec i kwiecień

Zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne – to dla płatników składek najistotniejsza forma pomocy w czasie epidemii koronowirusa realizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z tego narzędzia mogą korzystać osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą oraz małe firmy, zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek zarówno za przedsiębiorcę jak i jego pracowników. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł.

Na Opolszczyźnie marcowa kwota zwolnień ze składek sięgnęła 89,6 mln zł, a skorzystało z tej możliwości ponad 29,3 tys. płatników, którzy spełnili odpowiednie kryteria. Abolicja składkowa w kwietniu dotyczyła 28,4 tys. wnioskodawców, a miała wartość ponad 75,6 mln zł. W całej Polsce, średnio w każdym z tych miesięcy 91 proc. wnioskujących zostało przez ZUS zwolnionych z obowiązku opłacania składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a ciężar ich pokrycia na kontach płatników składek przejął budżet państwa. Wartość pozytywnie rozstrzygniętych wniosków o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień przekroczyła sumę 7,3 mld zł.

Dzięki zmianom wprowadzonym w drugiej wersji tarczy antykryzysowej (Tacza 2.0) o zwolnienie z opłacania składek w ZUS mogą ubiegać się nie tylko samozatrudnieni i mikrofirmy, ale też przedsiębiorstwa zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniu podlega 50 proc. kwoty składek, wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się od tego momentu także o spółdzielnie socjalne, gdzie nie ma limitu co do liczby osób zgłaszanych do ubezpieczeń społecznych.

Natomiast na podstawie regulacji z Tarczy 3.0, ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br. (wcześniej przed 1 lutego). W ich przypadku jest to możliwe gdy dochód jest niższy niż 7 tys., nawet jeśli przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek przekroczył 15 681 zł.

Postojowe pełną parą

Od połowy kwietnia opolski ZUS wypłaca na rachunki bankowe pieniądze w ramach świadczenia postojowego. Kwota transferowanych środków na ten cel w województwie opolskim przekroczyła 49,1 mln zł, a suma rozpatrzonych wniosków zakończonych decyzją o wypłacie to ponad 24,8 tys. Zdecydowana większość pieniędzy została skierowana do osób opłacających składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (wniosek RSP-D – o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność, RSP-DK – o kontynuację świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność). Dotychczas w skali całego kraju ZUS rozpatrzył ponad 1,2 mln wniosków o postojowe, zaś kwota przyznanych i wypłaconych „postojowego” za marzec i kwiecień przekroczyła 2,260 mld zł. Najwięcej pieniędzy otrzymali wnioskodawcy z województwa mazowieckiego 304,3 mln zł, śląskiego 217,6 mln zł, małopolskiego 206,2 mln zł oraz wielkopolskiego 192,0 mln zł i dolnośląskiego 149,6 mln zł.

Tarcza antykryzysowa w wersji 3.0 wprowadzona poprawkami w specustawie o COVID-19 rozszerzyła grupę samozatrudnionych, którzy mogą sięgnąć po świadczenia postojowe. ZUS może przyznać świadczenie postojowe po raz pierwszy osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą jeżeli rozpoczęła ją przed 1 kwietnia 2020 r., a nie jak miało to miejsce wcześniej, przed 1 lutego tego roku.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content