Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Zwolnienia ze składek ZUS w regionie – mamy pierwsze dane

Zwolnienia ze składek ZUS w regionie

BIZNES

Zwolnienia ze składek ZUS w regionie – mamy pierwsze dane

W kilka kwietniowych dni opolscy mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni złożyli 1302 wnioski o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Większe opolskie firmy składają wnioski o odroczenie terminu płatności składek i układy ratalne.

Jak opolscy przedsiębiorcy korzystają z możliwości, które daje tarcza antykryzysowa? Od 1 kwietnia tylko w formie papierowej wpłynęło do opolskich placówek ZUS 1302 wnioski o zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Firmy i przedsiębiorcy zatrudniający 10 pracowników i więcej, składają wnioski o odroczenie terminu płatności składek za marzec, kwiecień i maj. Takich wniosków opolski ZUS zliczył 691. O zawarcie układów ratalnych z ZUS aplikowało 35 przedsiębiorców. Wniosków o umorzenie należności było 16, a 29 pism dotyczyło zawieszenia spłaty należności w ramach układów ratalnych podpisanych przed lutym bieżącego roku. W sumie, od 16 marca do 6 kwietnia płatnicy składek  w województwie opolskim złożyli 771 formularzy o udzielenie wsparcia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Brak możliwości bądź przynajmniej ograniczenie możliwości sprzedaży towarów i świadczenia usług coraz częściej powoduje decyzję o zawieszeniu lub wyrejestrowaniu działalności gospodarczej. W marcu na taki krok zdecydowało się 1260 przedsiębiorców i osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą na Opolszczyźnie. Najwięcej, bo nieco ponad 400 takich decyzji podjęły osoby prowadzący własne biznesy w Opolu i powiecie opolskim.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content