Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Dzień Ratownictwa Medycznego – „Medycyna w Muzeum Porcelany”

PODRÓŻE BLISKO OPOLA

Dzień Ratownictwa Medycznego – „Medycyna w Muzeum Porcelany”

Specjalna wystawa: „Medycyna w Muzeum Porcelany”- Zabytkowa apteczka i kasa chorych Reinholda Schlegelmilcha.

Zapraszamy na specjalną wystawę poświęconą porcelanowym naczyniom i akcesoriom medycznym używanym w przeszłości takich jak: pojemniki na leki, porcelanowe tabliczki apteczne, zabytkowa apteczka. Dowiedz się, jak porcelana była wykorzystywana w dawnych szpitalach i gabinetach lekarskich na Śląsku i nie tylko. Zobacz jak wyglądała przedwojenna apteczka i jej wyposażenie. Odgadnij znaczenie użytkowych porcelanowych przedmiotów z minionej epoki. Zobacz oryginalne recepty z 1927r. Kasy Chorych samego założyciela fabryki – Reinholda Schlegelmilcha!!!

Po zwiedzaniu na hasło „Zdrowie” herbata w zabytkowej porcelanie GRATIS.

Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego oferujemy 30% zniżki do biletu
dla wszystkich osób pracujących w służbach medycznych: ratowników, pielęgniarzy, rehabilitantów, lekarzy – jako wyraz wdzięczności za ich trudną pracę.

Do zobaczenia w Muzeum!

Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach to jedno z ciekawych miejsc na Opolszczyźnie, idealne na jednodniowe wycieczki. Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2001 roku zakładu produkcji porcelany założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji skierowana była do USA, gdzie fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład kontynuował produkcję porcelany. W 1976 roku został rozbudowany pod nazwą Zakłady Porcelitu Stołowego. Znacznie zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku. W kwietniu 2024 roku odrestaurowana fabryka po 9 latach prac konserwatorskich, rozpoczęła nowe życie. Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce powstało Muzeum Porcelany Śląskiej. W zabytkowych wnętrzach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach.

Więcej w PODRÓŻE BLISKO OPOLA

Do góry
Skip to content