PODRÓŻE
Powiat prudnicki – największe atrakcje
Powiat prudnicki położony jest na południe od Opola, na pograniczu dwóch krain geograficznych: Płaskowyżu Głubczyckiego i Gór Opawskich. W jego skład wchodzą cztery gminy: Prudnik, Głogówek, Lubrza oraz Biała. Zobaczcie z nami, jakie ciekawe miejsca możecie tam odwiedzić.
Co w Prudniku?
Swoją wycieczkę po powiecie zaczynamy od jego stolicy, czyli Prudnika. Warto zaparkować w okolicach ratusza i wybrać się na krótki spacer.
Na rynku umieszczono barokową Fontannę Habsburgów. Została wykonana z piaskowca i zwieńczona orłem w koronie (symbol Habsburgów). Znajduje się na niej inskrypcja mówiąca o szczęściu mieszkańców pod rządami austriackimi. Fontanna została ufundowana w 1696 roku przez ówczesnego burmistrza i radnych.
Kilkanaście metrów dalej stoi pomnik św. Jana Nepomucena. Jest to patron dobrej spowiedzi. Zginął za to, że nie chciał wyjawić tajemnicy powierzonej mu w konfesjonale przez żonę króla Czech, Zofię. Na cokole znajdują się nazwiska fundatorów. Na dole z kolei umieszczono figurki aniołków trzymających gwiazdy.
Po drugiej stronie rynku ustawiono Kolumnę Maryjną. Powstała pod koniec XVII wieku dla uczczenia ofiar dżumy, która wcześniej panowała w mieście. Warto także zwrócić uwagę na sam ratusz. Jako drewniany obiekt istniał już w średniowieczu, ale murowany powstał dopiero w XVIII wieku.
Jednak Prudnik to nie tylko rynek. Tuż obok mieści się tzw. Wieża Woka. Pochodzi z II połowy XIII wieku co czyni ją najstarszym tego typu obiektem w Polsce! Pod tym kątem pokonała „o włos” Wieżę Piastowską w Opolu… Jest to pozostałość po zamku, który rozebrano w 1844 roku. Cechy charakterystyczne? Otwór wejściowy na wysokości kilkunastu metrów, widoczne zwężenie u góry, zakończone drewnianym dachem w kształcie stożka, wysokość 41 metrów. Od kilku lat jest ona udostępniona turystom.
W centrum miasta mieści się jeszcze inny ciekawy zabytek – Willa Frankla. Dom zbudował Hermann Fränkel, syn właściciela zakładów włókienniczych. Warto zajrzeć zwłaszcza do środka. Niestety wnętrza Willi można oglądać tylko od poniedziałku do piątku. W budynku mieści się Prudnicki Ośrodek Kultury i odbywają się tam głównie wernisaże i koncerty.
Pragnący odpoczynku mogą odwiedzić pobliski park miejski.
Już z dala od miejskich zabudowań Prudnika wybudowano Klasztor Franciszkanów wraz z Sanktuarium św. Józefa (ul. Poniatowskiego 5, Prudnik-Las). Pierwsze budynki powstały w 1852 roku za sprawą franciszkańskiego odłamu ankantarystów. Jednak to Franciszkanie, którzy przybyli kilkanaście lat później, znacznie rozbudowali klasztor. Powstała drewniana droga krzyżowa, a następnie Grota Lurdzka. Wzniesiono ją z tufu wulkanicznego, sprowadzonego specjalnie z Nadrenii. W latach 50-tych zakonnicy zostali zmuszeni do opuszczenia tego terenu, a ich miejsce zajęli funkcjonariusze służb bezpieczeństwa. Przez ponad rok jako więzień przebywał tu prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Obecnie Sanktuarium jest miejscem modlitwy mieszkańców Prudnika i okolicznych miejscowości.
Na drodze do klasztoru (Kozia Góra) znajduje się 15-metrowa wieża widokowa, skąd rozciąga się widok na całą okolicę. Uwaga motocykliści: na tych terenach co roku w wakacje odbywa się zlot motocyklowy organizowany przez OTM Prudnik.
Poznaj pozostałe miejscowości powiatu prudnickiego na stronie: Powiat prudnicki – największe atrakcje