Połącz się z nami

PODRÓŻE

Atrakcyjna Nysa

Ponieważ na co dzień mieszkamy w Opolu, Nysę w trakcie całego swojego życia odwiedzaliśmy wielokrotnie. A mimo to, niewiele o tym mieście wiedzieliśmy. Nadeszła pora, aby to zmienić i poznać wszystkie atrakcje Nysy.

Nysa jest trzecim co do wielkości miastem w województwie opolskim, a jednocześnie jednym z najstarszych na Śląsku. W XV wieku była uznawana za ważny ośrodek w Europie. Dzięki licznym wieżom wznoszącym się nad murami obronnymi, fortyfikacjom oraz dużej liczbie kościołów została nazwana „śląskim Rzymem”.

Miasto przez wieki było stolicą księstwa biskupiego. Jednak od samym początków Nysa stawiała na umocnienia obronne i na przestrzeni lat pojawiały się tu różnego rodzaju ufortyfikowania. Znaczny wpływ na miasto miał król Fryderyk II, który przekształcił Nysę w nowoczesną twierdzę i miasto garnizonowe. Niestety, wskutek II wojny światowej sporo zabytków ucierpiało. Nie da się jednak ukryć, że Nysa była świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Zobaczcie z nami, co i w jakiej formie się zachowało. Ale ostrzegamy – jest tego sporo!

Rynek

Dobrym sposobem na zwiedzanie miasta, tak by poznać wszystkie atrakcje Nysy, jest poruszanie się po Miejskim Szlaku Turystycznym. Zaczyna się na placu Mikołaja Kopernika, a kończy przy dworcu kolejowym. Szlak oznaczony jest poprzez żółto-czerwone romby, które kolorami nawiązują do barw miejskich Nysy. My jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zmodyfikowali nieco tej trasy 😉 Zwiedzać zatem zaczynamy od rynku, gdzie nie ma problemu z parkowaniem i blisko stąd do innych atrakcji.

Nyski rynek ma kształt „wydłużonej ćwiartki koła”, co jest efektem lokacji miasta na przebiegu szlaków handlowych. Niestety, jego historyczna zabudowa nie zachowała się po wojnie, ale co ciekawe, cegły z wyburzonych budynków zostały przeznaczone do odbudowy m. in. Warszawy.

Zdecydowanie najbardziej przyciągającą wzrok budowlą na rynku jest bazylika św. Jakuba i Agnieszki. Kościół wybudowany został jako gotycki i posiada wszystkie charakterystyczne elementy dla tego stylu. Jest potężny i zdecydowanie góruje nad całym rynkiem. Na ołtarzu głównym znajduje się tryptyk będący pozostałością po wcześniejszych 43 ołtarzach umieszczonych niegdyś w kaplicach bocznych. Ponadto znajdują się tu groby aż 8 biskupów wrocławskich. W 2009 roku świątynia otrzymała z rąk papieża Benedykta XVI tytuł Bazyliki Mniejszej.

Tuż obok kościoła zobaczycie dość nietypową dzwonnicę, która wygląda jakby była niedokończona. W zamysłach konstruktorów miała liczyć 100 metrów, ale doczekała się ich „jedynie” 45. Niegdyś wisiał tu 8200-kilogramowy dzwon „Jakub”, który runął w dół i rozbił się podczas pożaru. Warto jednak zajrzeć do środka dzwonnicy, gdyż stworzono w niej Skarbiec św. Jakuba. Umieszczono tu głównie ocalałe po wojnie precjoza kościelne, dużą chlubą jest pozłacana urna z sercem biskupa Karola Habsburga. Co ciekawe, w 2003 roku u tutejszego proboszcza pojawili się dwaj mężczyźni i wskazali tajemną skrytkę, w której ukryto kościelne skarby.

Na nyskim rynku zobaczycie również XVII-wieczny Dom Wagi. Należy pamiętać, iż od towarów przywożonych do miasta płacono podatki, stąd konieczne było umiejscowienie wagi, najlepiej w centralnym punkcie grodu. Przechowywano tu także wzorce metryczne, które musieli przestrzegać handlarze (np. wzorzec 1 łokcia). W czasie francuskiego oblężenia (1807 r.) w Dom Wagi wbiło się aż 30 pocisków artyleryjskich. Kula armatnia wmurowana obecnie w elewację, ma upamiętniać te wydarzenia.

O pozostałych atrakcjach Nysy przeczytajcie na stronie: Atrakcyjna Nysa

Autorka bloga Szeroką Drogą (www.szerokadroga.pl). Z wykształcenia politolog, ze specjalizacją dziennikarską. Mieszkanka Opola od 8 lat. Członkini Opolskiej Grupy Podróżniczej, która m. in. organizuje Opolski Festiwal Podróżniczy. Inicjatorka wielu kampanii społecznych. Miłośniczka motocykli, dobrej kuchni i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content