Połącz się z nami

Magazyn Opolski

ZUS szybko rozpatruje wnioski o 500 plus

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-ba%c5%84ki-mydlane-dziewczynka-1241817/

NEWS

ZUS szybko rozpatruje wnioski o 500 plus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył pozytywnie już 82 proc. wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. W całej Polsce rodzice i opiekunowie złożyli około 1,7 mln wniosków, co objęło około 2,7 mln dzieci. Wiemy też ile wniosków o świadczenie wychowawcze złożyli mieszkańcy województwa opolskiego.

Dobre tempo przyznawania

Nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500 plus” trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., a wnioskować o wypłatę pieniędzy można od niecałych dwóch tygodni.

– Według danych z poniedziałkowego poranka rodzice i opiekunowie złożyli już około 1,7 miliona wniosków na 2,7 miliona dzieci. Liczba dzieci, na które przyznaliśmy świadczenie przekroczyła 2,2 miliona. Proces weryfikacji i przyznawania wniosków przebiega sprawnie – mówi prof. Gertrud Uścińska, prezes ZUS. Przypomniała, że wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców.

– Od początku lutego na Opolszczyźnie wpłynęło ponad 35 tysięcy wniosków. Obecnie 10 tysięcy wniosków pochodzi od rodziców z Opola i powiatu opolskiego. Najmniej jest z powiatów głubczyckiego i prudnickiego, odpowiednio 1438 i 1756 – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

Nowa opcja – przez mZUS

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store. Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem.

Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content