Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Do końca grudnia działa lex Odra. Ostatnie dni z szansą na wsparcie z ZUS

odra

BIZNES

Do końca grudnia działa lex Odra. Ostatnie dni z szansą na wsparcie z ZUS

Płatnicy z konkretnych branż, którzy zostali poszkodowani w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Ciągle mają czas na złożenie wniosków o dofinansowanie. Trzeba się spieszyć, bo termin mija z końcem grudnia.

Lex Odra to projekt, który ma wesprzeć przedsiębiorców, których przychody spadły o co najmniej 50 proc. W związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Oferta jest skierowana do płatników, którzy ponieśli konsekwencje. W postaci zamrożenia lub spadku dochodów w przypadku prowadzenia działalności. Głównie w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji.

Do końca tego roku poszkodowani mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne. Wysokość wsparcia to 3010 zł „na rękę” za każdego ubezpieczonego. Wnioski o symbolu ZUS RJS można składać wyłącznie elektronicznie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

– Będziemy rozpatrywać wyłącznie te wnioski, które zostaną przesłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do końca grudnia. W naszym regionie adresatami wsparcia mogą być firmy i pracodawcy z powiatów opolskiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, brzeskiego i miasta Opola. Do tej pory łączna kwota wypłacona opolskim przedsiębiorcom w ramach lex Odra to 39 130 złotych – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.  

Podstawowe kryteria, jakie powinien spełnić płatnik składek żeby skorzystać z rekompensaty finansowej to prowadzenie działalności na określony dzień (1 lipca 2022 r.). Termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (do 31 lipca 2022 r.), data obowiązku opłacania składek (nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.) oraz zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczeń (i utrzymanie tego ubezpieczenia).

Aby uzyskać pomoc, konieczne będzie przede wszystkim wykazanie niższego przychodu w sierpniu 2022 r. o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r., czerwcu 2022 r. albo sierpniu 2021 r. Co istotne jednorazowe świadczenie pieniężne w ramach lex Odra nie jest opodatkowane oraz nie jest obciążone potrąceniami i nie podlega egzekucji administracyjnej.

Informacja o wypłaconej kwocie jednorazowego świadczenia, zestawienie ubezpieczonych, którzy zostali uwzględnieni przy ustalaniu kwoty świadczenia oraz zaświadczenie o wysokości udzielonej pomocy publicznej będą zamieszczane na PUE ZUS.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content