Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Dzięki PUE ZUS sam możesz wyliczyć emeryturę

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/r%c4%99ka-cz%c5%82owiek-kobieta-doros%c5%82y-r%c4%99ce-3666974/

NEWS

Dzięki PUE ZUS sam możesz wyliczyć emeryturę

Od marca na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS możesz samodzielnie wyliczyć wysokość przyszłej emerytury. Taką opcję mają osoby, które w bieżącym roku osiągną powszechny wiek emerytalny.

Dotychczas kalkulator emerytalny „Emerytura na nowych zasadach” dostępny na PUE ZUS pozwalał samodzielnie wyliczyć prognozowaną emeryturę. Wyłącznie na kolejne lata, bez uwzględniania bieżącego roku. Do tej pory symulację świadczenia przyznawanego w roku kalendarzowym, w którym wykonywane były obliczenia. Klienci ZUS mogli przeprowadzić tylko za pośrednictwem doradcy emerytalnego w salach obsługi klientów ZUS. Podczas e-wizyty, ewentualnie u konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS.

Mężczyznom, którzy kończą w tym roku 65 lat, oraz kobietom, które kończą 60 lat. Kalkulator automatycznie podpowie miesiąc, w którym osiągną prawo do emerytury.

Jeśli do obliczenia przyszłej emerytury wybierzesz kolejny rok, np. 2024 lub lata następne, to kalkulator automatycznie przekieruje cię do kalkulatora prognozy emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach.

Kalkulator emerytalny dostępny na PUE ZUS oraz u doradców emerytalnych (podczas e-wizyty lub w placówkach ZUS) przeznaczony jest dla osób, które nie mają jeszcze przyznanego świadczenia emerytalnego.

Nowa funkcjonalność kalkulatora to dodatkowe narzędzie, które pomoże przyszłemu emerytowi podjąć świadomą decyzję o optymalnym momencie zakończenia aktywności zawodowej.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content