Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Aplikacja mZUS rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/smartfon-kom%c3%b3rka-ekran-dotykowy-1894723/

BIZNES

Aplikacja mZUS rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin

Dotychczas dzięki mobilnej aplikacji mZUS rodzice mogli szybko i wygodnie złożyć wnioski o świadczenia Rodzina 500+ czy Dobry Start 300+. Teraz aplikacja została rozbudowana o rodzinny kapitał opiekuńczy oraz dofinansowanie żłobkowe.

Aplikacja mZUS dla rodziców została po raz pierwszy udostępniona 14 listopada 2022 roku. Można jej używać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Jest do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store. Dotychczas klienci ZUS pobrali ją na 100 tys. urządzeń mobilnych.

– Rodzice i opiekunowie przekonali się już, że złożenie wniosku o świadczenie Rodzina 500 plus lub Dobry Start przy pomocy aplikacji mZUS trwa zaledwie kilka minut. Teraz przy pomocy smartfonu czy tabletu mogą wnioskować o pozostałe nowoczesne świadczenia dla rodzin z ZUS. Wystarczy, że zaktualizują aplikację, a mogą wypełnić i przesłać wniosek w każdy dzień tygodnia i całą dobę – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Nowa wersja oprogramowania została rozszerzona o wnioski. Dotyczące dofinansowania opłaty za pobyt dziecka w żłobku. Klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (tzw. żłobkowe) oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Ogromnym udogodnieniem dla rodziców jest możliwość utworzenia nowego wniosku. Na podstawie poprzedniego, jeśli taki był składany przez aplikację mZUS lub bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dzięki temu większość informacji uzupełni się automatycznie. Jeśli dane wnioskującego się zmieniły, przed wysłaniem można je edytować.

Aplikacja mZUS to nie tylko świadczenia dla rodzin. Dzięki niej można również: nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT). Przejść do strony, która umożliwia rezerwację e‑wizyty w ZUS, odczytać wiadomości, które pojawiły się na indywidualnym profilu na PUE. Czy otrzymać powiadomienia, które przypomną na przykład o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy.

Aby aktywować aplikację, trzeba ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Proces aktywacji i powiązania aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. Bez posiadania profilu na PUE nie można korzystać z aplikacji.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content