Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Edward Gierek na stadionie Odry Opole – 1970

HISTORIA

Edward Gierek na stadionie Odry Opole – 1970

Po 24 latach w Opolu odbyły się ponownie uroczystości centralne dorocznego święta plonów, zwane popularne dożynkami. Pierwsze Dożynki Centralne w naszym mieście miały miejsce tuż po II wojnie światowej w 1946 roku. Gospodarzami dożynek byli zwykle przedstawiciele władz administracyjnych i różnych szczebli, a ich charakter był wybitnie polityczny.

Nie inaczej było w 1970 roku, kiedy to na stadionie opolskiej Odry odbyły się uroczystości dożynkowe z udziałem najwyższych władz państwowych. Przedstawiamy archiwalną fotografię z tego wydarzenia, ukazującą pierwszego sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka w towarzystwie Piotra Jaroszewicza, premiera PRL w latach 1970-1980. Obaj politycy z wielką radością przyglądali się pokazom na murawie stadionu przy ul. Oleskiej, zajmując pierwsze miejsca w loży honorowej, nieistniejącej dziś niewielkiej trybuny krytej od strony ul. Nysy Łużyckiej.

 

Oryginalnie tekst został opublikowany na stronie: http://www.historia-odry.opole.pl/ciekawostki-historia-51/746-edward-gierek-na-stadionie-odry-opole-1970

Serwis Historia „Odry” Opole, największego klubu sportowego Opolszczyzny, przypomina bogate karty historii z działalności „niebiesko-czerwonych”. Zapraszamy wszystkich miłośników historii „Odry” Opole do lektury – do magicznej podróży w przeszłość. Poczujmy wspólnie smak zwycięstw pierwszoligowych, zdobywanych goli przez naszych piłkarzy oraz smutek wielkich przegranych, którzy „utonęli” w „Odrze”.

Zapraszamy na http://www.historia-odry.opole.pl oraz na fan page’a https://www.facebook.com/historiaodry/

Mimo, że nie jest rodowitym opolaninem to Opole traktuje jak swoje miasto na dobre i na złe. Od najmłodszych lat związany z piłką nożną. Początkowo jako zawodnik opolskiej "Odry" w latach 1992-1996 za trenera: Wojciecha Tyca, Leszka Stykały oraz Zygfryda Blauta, następnie jako zawodnik zespołów z okolic Opola. Po zakończeniu przygody z piłką nożną rozpoczął współpracę z czasopismem "Oderka" oraz portalem kibiców "Niebiesko-czerwoni" prowadząc dział historyczny poświęcony "Odrze" Opole. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego, mgr historii, specjalność popularyzacji wiedzy historycznej. Autor jedynej strony w internecie poświęconej historii OKS "Odra" Opole oraz miasta Opola. Oprócz prowadzenia strony internetowej o historii klubu, Sebastian Bergiel jest również autorem pracy magisterskiej na temat OKS "Odry" Opole pt. "Opolski Klub Sportowy "Odra" Opole w latach 1974-1979 za kadencji trenera Antoniego Piechniczka". 18 marca 2009 roku opublikował trzecią w historii klubu książkę poświęconą stricte historii "Odry" Opole: "Odra" Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-1979, która z pewnością sprawi radość wielu fanom opolskiego klubu. W 2009 roku zajął trzecie miejsce w pierwszym konkursie Regiopedia organizowanym przez Nową Trybunę Opolską, za wkład w hasła poruszające problematykę historii klubu oraz miasta.

Więcej w HISTORIA

Do góry
Skip to content