Połącz się z nami

Magazyn Opolski

„Ogórkiem” na zgrupowanie [1955]

HISTORIA

„Ogórkiem” na zgrupowanie [1955]

Połowa lat 50. to niezwykle burzliwy ale jednocześnie obfitujący w sukcesy oraz zmiany okres w historii naszego klubu. Najstarsi kibice zapamiętali z pewnością pierwszy historyczny awans do pierwszej ligi w 1953 r. oraz innowacje wprowadzane przez jednego z autorów sukcesu – trenera Mieczysława Bieńka. Jedną z nich były zgrupowania przedsezonowe organizowane poza Opolem. Najczęściej trener Bieniek obierał kierunek górski, gdzie zabierał piłkarzy na zgrupowania do Krynicy Zdrój oraz Karpacza. Najczęściej wybieranym środkiem transportu na początku lat 50. była kolej, jednak nie wszędzie można było dojechać pociągiem. Na zgrupowania wybierano autokar typu „ogórek”. Specjalnie dla kibiców Odry odnaleźliśmy zdjęcie z jednego wyjazdu w góry.

Zdjęcie pochodzi z 1955 r. i choć mocno jest niewyraźne, to możemy domniemać że przejazd piłkarzy Odry (wówczas Budowlanych) odbywał się w całkiem komfortowych warunkach. Najprawdopodobniej piłkarze korzystali z autokaru SAN produkowanego w zakładach w Sanoku. Większego wyboru właściwie nie było, ponieważ po 1945 r. tylko zakłady w Sanoku i Jelczu produkowały rodzime autokary. Jednak to właśnie na Podkarpaciu specjalizowano się w produkcji autokarów dalekobieżnych a trasa do Karpacza z pewnością do takich należała.

Nie jesteśmy w stanie stwierdzić jakim dokładnie modelem podróżowali nasi piłkarze, jednak biorąc pod uwagę konstrukcję oraz częściowo przeszklony dach, skłaniamy się właśnie do autokaru pochodzącego z Sanoka. Podobną konstrukcję z charakterystycznymi szybami – która notabene nigdy nie weszła do produkcji – odnaleźliśmy na portalu histografy.pl Jeśli jednak jesteście miłośnikami polskiej motoryzacji, czekamy na Wasze podpowiedzi odnośnie zaprezentowanego „ogórka” przewożącego piłkarzy Odry.

 

Oryginalnie tekst został opublikowany na stronie: http://www.historia-odry.opole.pl/ciekawostki-historia-51/2330-ogorkiem-na-zgrupowanie-1955

Serwis Historia „Odry” Opole, największego klubu sportowego Opolszczyzny, przypomina bogate karty historii z działalności „niebiesko-czerwonych”. Zapraszamy wszystkich miłośników historii „Odry” Opole do lektury – do magicznej podróży w przeszłość. Poczujmy wspólnie smak zwycięstw pierwszoligowych, zdobywanych goli przez naszych piłkarzy oraz smutek wielkich przegranych, którzy „utonęli” w „Odrze”.

Zapraszamy na http://www.historia-odry.opole.pl oraz na fan page’a https://www.facebook.com/historiaodry/

Mimo, że nie jest rodowitym opolaninem to Opole traktuje jak swoje miasto na dobre i na złe. Od najmłodszych lat związany z piłką nożną. Początkowo jako zawodnik opolskiej "Odry" w latach 1992-1996 za trenera: Wojciecha Tyca, Leszka Stykały oraz Zygfryda Blauta, następnie jako zawodnik zespołów z okolic Opola. Po zakończeniu przygody z piłką nożną rozpoczął współpracę z czasopismem "Oderka" oraz portalem kibiców "Niebiesko-czerwoni" prowadząc dział historyczny poświęcony "Odrze" Opole. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego, mgr historii, specjalność popularyzacji wiedzy historycznej. Autor jedynej strony w internecie poświęconej historii OKS "Odra" Opole oraz miasta Opola. Oprócz prowadzenia strony internetowej o historii klubu, Sebastian Bergiel jest również autorem pracy magisterskiej na temat OKS "Odry" Opole pt. "Opolski Klub Sportowy "Odra" Opole w latach 1974-1979 za kadencji trenera Antoniego Piechniczka". 18 marca 2009 roku opublikował trzecią w historii klubu książkę poświęconą stricte historii "Odry" Opole: "Odra" Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-1979, która z pewnością sprawi radość wielu fanom opolskiego klubu. W 2009 roku zajął trzecie miejsce w pierwszym konkursie Regiopedia organizowanym przez Nową Trybunę Opolską, za wkład w hasła poruszające problematykę historii klubu oraz miasta.

Więcej w HISTORIA

Do góry
Skip to content