Połącz się z nami

Historie wypalone w porcelanie – Königszelt Jaworzyna Śląska

KULTURA

Historie wypalone w porcelanie – Königszelt Jaworzyna Śląska

Historie wypalone w porcelanie….

Zapraszamy wszystkich miłośników ceramiki na wykład pasjonatów i kolekcjonerów śląskich wyrobów – Ireny i Romana Gatys.

Państwo Gatys opowiedzą o porcelanie Koenigszelt Jaworzyna Śląska. Wyjaśnią funkcjonalność ciekawych porcelanowych wyrobów z dawnych lat. Opowiedzą nam także o tworzeniu swojej kolekcji.

Spotkanie to niesamowita okazja do ciekawej dyskusji z kolekcjonerami oraz możliwość identyfikacji własnych zbiorów w rozmowie z fachowcami❗❗❗

ZAPRASZAMY:

➡️26 STYCZNIA
o godzinie 13:00 ⏳

w Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach
– ul. Porcelanowa 2e ⬅️

Zapisy na wykłady można składać telefonicznie i mailowo.📞📧

porcelana@muzeatechniki.pl

tel. 781 717 777

Wstęp: 40 zł/os. wykład
50 zł/os. wykład + zwiedzanie z Państwem Gatys.

Irena i Roman Gatys są kolekcjonerami i miłośnikami śląskiej porcelany od 35 lat. Zajmują się badaniem i dokumentowaniem dziejów porcelany śląskiej, a także poszukiwaniem i zbieraniem materiałów związanych z działalnością fabryk i manufaktur porcelany. Efektem wieloletniego zainteresowania tym tematem, oprócz imponującej porcelanowej kolekcji, są publikacje o śląskiej porcelanie.

Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach to jedno z ciekawych miejsc na Opolszczyźnie, idealne na jednodniowe wycieczki. Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2001 roku zakładu produkcji porcelany założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji skierowana była do USA, gdzie fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład kontynuował produkcję porcelany. W 1976 roku został rozbudowany pod nazwą Zakłady Porcelitu Stołowego. Znacznie zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku. W kwietniu 2024 roku odrestaurowana fabryka po 9 latach prac konserwatorskich, rozpoczęła nowe życie. Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce powstało Muzeum Porcelany Śląskiej. W zabytkowych wnętrzach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach.

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content