Połącz się z nami

Magazyn Opolski

NIE MAM OCHOTY NA SEKS – BRAK POTRZEB SEKSUALNYCH

NIE MAM OCHOTY NA SEKS – BRAK POTRZEB SEKSUALNYCH

ZDROWIE

NIE MAM OCHOTY NA SEKS – BRAK POTRZEB SEKSUALNYCH

Epidemia – siedzimy w domu – wzrasta ilość problemów w związkach i w tym również i ten …

Jednym z najczęściej występujących zaburzeń seksualnych u kobiet jest „brak potrzeb seksualnych”, zwanym hipolibidemią. Bardzo często kojarzone i traktowane jako wymyślona fanaberia przez kobiety, odnosząc się chociażby do kawałów o bólu głowy u kobiety jako braku ochoty na seks. Tymczasem występuje u ok. 10% kobiet w Polsce i jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u mnie w gabinecie jako u seksuologa. A tymczasem … obniżony popęd seksualny jest trwałym lub nawracającym brakiem fantazji, myśli seksualnych i jest to stan powodujący uczucie dyskomfortu. Problemy z popędem wpływają w znaczny sposób na relacje partnerskie i stają się one przyczyną szukania pomocy u specjalisty. Przyczyna tych zaburzeń może być bardzo różna. Do najczęściej wymienianych są: zaburzenia hormonalne, ból i dyskomfort podczas współżycia, leki, choroby przewlekłe, czynniki psychologiczne (np. lęki, fobie, zaburzenia psychiczne), problemy w relacjach (np. konflikty, zdrady, odmienne oczekiwania, uzależnienia partnera).

Jeśli już wiemy, że mamy do czynienia z tym konkretnym zaburzeniem to co dalej??

1. Diagnoza: szukamy, pytamy, badamy ……
2. Leczenie: w zależności od ewentualnych przyczyn – działamy. Czasem poprzez leki, czasem przez pracę z relacją, a innym razem poprzez psychoterapię, czy metody treningowe.
Leczenie i jego przebieg jest bardzo indywidualny i wymaga profesjonalnego podejścia.

– z wykorzystaniem: S. Jakima: „Dysfunkcje seksualne, poradnik dla lekarzy”.


Foto: Pixabay

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta, seksuolog kliniczny. Zawodowo na co dzień zajmuje się psychoterapią zaburzeń psychicznych i seksualnych, terapią seksuologiczną, diagnozą i opiniowaniem psychologiczno-seksuologicznym oraz psychologią odżywiania. Współzałożycielka Centrum Zdrowia Psychicznego i Seksuologii SESNO.

Więcej w ZDROWIE

Do góry
Skip to content