Połącz się z nami

Magazyn Opolski

SEKSUALNOŚĆ W UJĘCIU SYSTEMOWYM

SEKSUALNOŚĆ W UJĘCIU SYSTEMOWYM

ZDROWIE

SEKSUALNOŚĆ W UJĘCIU SYSTEMOWYM

Rozwój i kształtowanie się seksualności człowieka w rozumowaniu terapii rodzin i koncepcji systemowych zachodzi na tle rodziny. Ważność roli rodziny w sferze seksualnej, w sposobie wyrażania swojej intymności mocno akcentuje w pracy zawodowej Desa Markowic. Wykorzystuje ona różne techniki terapeutyczne, tworzy mapy i linie życia, w których odkrywa razem z klientem jego seksualność i bazę, jaką była rodzina. To właśnie ona kształtuje w dzieciach pojęcie męskości i kobiecości. Od samego początku, od pojawienia się dziecka na świecie obieramy je, jako istotę należącą do jednej z dwojga płci. Zaszeregowanie dziecka do jednej z płci nie daje nam natomiast żadnej wiedzy na temat tego, jaki będzie stosunek do płci danego dziecka w okresie dorastania i w życiu dorosłym. Dziecko zdobywa wiedzę na temat swojej seksualności oraz różnic między kobietami i mężczyznami częściowo na drodze obserwacji dorosłych, a częściowo na podstawie tego, co usłyszy……

ZAPRASZAM DO LITERATURY CAŁEGO ARTYKUŁU z Seksuologii Polskiej napisanego wraz ze wspólniczką doli i niedoli na specjalizacji z seksuologii Moniki Hryńko.

Link: https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/…/view/2978


Fragment testu przy wsparciu:
Markowic D. A Case of Enhancing Sexual Confidence: Both the Client and the Therapist Are the Experts. The Australian and New Zealand Journal of Family Therapy. 2010; Vol. 31, No. 1; 13-24.
Satir V. Rodzina. Tu powstaje człowiek. Wydawnictwo GWP, Gdańsk 2002.
Zdjęcie: Obraz grafikacesky z Pixabay

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta, seksuolog kliniczny. Zawodowo na co dzień zajmuje się psychoterapią zaburzeń psychicznych i seksualnych, terapią seksuologiczną, diagnozą i opiniowaniem psychologiczno-seksuologicznym oraz psychologią odżywiania. Współzałożycielka Centrum Zdrowia Psychicznego i Seksuologii SESNO.

Więcej w ZDROWIE

Do góry
Skip to content