Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Opolska młodzież „ogarnia” ZUS

Opolska młodzież ogarnia ZUS

NEWS

Opolska młodzież „ogarnia” ZUS

Opolska młodzież „ogarnia” ZUS, czyli uczy się o składkach, emeryturach i o tym jak działa sama instytucja. Oddział ZUS w Opolu ogłosił listę 20 szkół średnich z regionu, które już w marcu zmierzą się w etapie wojewódzkim w ramach Olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

12 miast, 20 szkół

Aż 1958 uczniów z 38 szkół średnich z całego województwa wzięło udział w tegorocznej edycji projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”. Kilka dni temu zakończył się w regionie etap szkolny, do którego przystąpiły licea ogólnokształcące, technika i szkoły zawodowe. Już w marcu finał wojewódzki,…a potem stolica.

– Zwieńczeniem Lekcji z ZUS będzie udział w marcowej wojewódzkiej Olimpiadzie wiedzy. Do tego etapu dotarło 60 uczniów z 20 szkół, którzy zdobyli największą liczbę punktów po rozwiązaniu testów o ubezpieczeniach społecznych. Cieszy to, że w etapie wojewódzkim będą uczniowie z niemal każdego opolskiego powiatu. Poziom wiedzy jest wysoki, a jednocześnie wyrównany, więc walka o reprezentowanie regionu w finale krajowym w Warszawie będzie zajmująca – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.    

Celem projektu „Lekcje z ZUS” jest przybliżenie młodym ludziom wiedzy  o tym jakie mamy prawa i obowiązki będąc ubezpieczonym, przedsiębiorcą czy emerytem. Ponadto ma pokazać czym zajmuje ZUS jako jedna z najstarszych polskich instytucji, obsługująca ponad 25 mln Polaków, w tym kilkaset tysięcy mieszkańców Opolszczyzny. Zwieńczeniem projektu jest Olimpiada wiedzy o polskim systemie ubezpieczeń społecznych.

W tak zwanym etapie szkolnym uczniowie rozwiązywali testy na podstawie materiałów dostarczonych przez opolski oddział ZUS. Każda ze szkół wyłoniła trzyosobową reprezentację do rozgrywki na szczeblu wojewódzkim. Udział w nim weźmie 20 najlepszych zespołów z najlepszymi wynikami.

Indeks na studia

Opolski ZUS planuje zorganizować etap wojewódzki 20 marca w Centrum Nauka Biznes w Opolu. Zwycięska drużyna pojedzie wiosną do Warszawy na finał ogólnopolski. Warto się starać, bo nagrodami dla tryumfatorów są na przykład indeksy na wiele wyższych uczelni.

– Dzięki wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i naszej instytucji, tegoroczni maturzyści mogą mieć otwartą furtkę na wybraną uczelnię. Taki bonus przewidziała również Politechnika Opolska, która laureatom Olimpiady oferuje studia na ekonomii oraz administracji i zarządzaniu – dodaje Grażyna Wertel, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w opolskim oddziale ZUS. 


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content