Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Płacą składki i podatki. Nowe dane ZUS o cudzoziemskich przedsiębiorcach

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/papier-lud-ilustracja-pieni%c4%85dz-3118337/

BIZNES

Płacą składki i podatki. Nowe dane ZUS o cudzoziemskich przedsiębiorcach

Już ponad 31 tys. cudzoziemców prowadzi w Polsce pozarolniczą działalność gospodarczą. I tym samym zasila Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, którym zarządza ZUS. Przedsiębiorcami są obywatele z co najmniej 113 państw.  

Ukraińcy

– Obecnie ponad jedna trzecia osób, które podjęły prowadzenie działalności na własny rachunek deklaruje obywatelstwo ukraińskie. Na przełomie stycznia i lutego tego roku na taki ruch zdecydowało się aż 11 155 Ukraińców. Na kolejnych miejscach są Białorusini w liczbie 5487 oraz Wietnamczycy, których było 1130. Czwartą siłą są przedsiębiorcy deklarujący obywatelstwo niemieckie. W rejestrze ZUS było ich dokładnie 894 – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Sporą aktywność jako przedsiębiorcy wykazują też Rosjanie i Włosi, których na początku tego roku było odpowiednio 862 i 812. Nieznacznie ustępują im przedsiębiorcy posługujący się paszportem brytyjskim – 789, bułgarskim – 755, tureckim – 538, francuskim – 493 czy rumuńskim – 488.

Jak pokazują dane ZUS, po kilku przedstawicieli w polskim obrocie gospodarczym mają takie kraje jak m. in. Angola, Belize, Mali, Ghana, Ekwador, Jamajka, Oman czy Wenezuela.

Opolskie

Jak na tym tle wypada Opolszczyzna? Dane z 31 stycznia tego roku wskazują, że w regionie było 485 cudzoziemców, których opolski ZUS rejestrował jako płatników składek.

W tym najmniejszym powierzchniowo oraz liczebnie województwie również widać coraz śmielej poczynających sobie w biznesie cudzoziemców. Na początku stycznia 2022 r. było ich 400, a rok wcześniej 376. Dla porównania, na początku 2019 r. jedynie 292 osób.

Tak w skali kraju, tak i na Opolszczyźnie przeważającą grupą cudzoziemców, którzy podjęli prowadzenie działalności gospodarczej są obywatele Ukrainy. Aktualnie na Opolszczyźnie na 485 osób z obcym paszportem będących płatnikami składek w opolskim ZUS, obywateli Ukrainy jest ponad połowa – dokładnie 267.

Dokładają do ZUS

Z każdym rokiem rośnie liczba legalnie przebywających w Polsce obcokrajowców, którzy decydują się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej bądź stają się pracodawcami. Płacą w rezultacie daniny publiczne czyli składki w ZUS, podatki i inne świadczenia pieniężne odprowadzane na jednostek samorządu terytorialnego bądź innych podmiotów z sektora finansowego.

O rosnącym trendzie świadczą dane z ZUS. Rok temu ZUS notował niecałe 24 tys. cudzoziemców, którzy mieli status płatników składek, a na początku 2021 r. było ich około 21,5 tys. To jak znacząco wzrosło grono osób z obcym paszportem „na działalności” pokazują na przykład dane z początku 2016 r. Wówczas liczba ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców prowadzących działalność wynosiła 14,9 tys.

Najwięcej zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych od obcokrajowców z działalnością jest w placówkach ZUS najludniejszych województw czyli mazowieckim, dolnośląskim oraz małopolskim. Najmniej ubezpieczonych przedsiębiorców z innym paszportem niż polski jest w województwie świętokrzyskim bo 303.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content