Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Zmiany w dorabianiu na wcześniejszej emeryturze lub na rencie

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/senior-jezioro-spacer-na-dworze-3139358/

BIZNES

Zmiany w dorabianiu na wcześniejszej emeryturze lub na rencie

Od początku marca do końca maja tego roku będą obowiązywać nowe limity dorabiania dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. Nowe progi to większy komfort w uzyskiwania dochodów dla aktywnych seniorów.

Jest spory zapas w bezpiecznym dorabianiu

Limity w dorabianiu, które powinni znać klienci ZUS. Zmieniają się cztery razy w roku, tj. w marcu, czerwcu, wrześniu i w grudniu. Już za kilkanaście dni w życie wejdą nowe stawki, a będą obowiązywać od marca do maja. Grupą, dla której progi dorabiania mają znaczenie są osoby, które otrzymują z ZUS wcześniejszą emeryturę bądź rentę. Po przekroczeniu limitów obowiązujących w danym okresie ZUS może obniżyć lub nawet zawiesić wypłatę takiego świadczenia.

– Osoby na wcześniejszej emeryturze lub rencie, które czerpią dochody z pracy powinny skupić się na dwóch kluczowych kwotach. Dobra wiadomość jest taka, że w najbliższych miesiącach możliwości dorabiania będą większe niż dotychczas. Od marca zarobki do 4713,50 zł złotych brutto miesięcznie nie będą miały wpływu na zmniejszenie świadczenia wypłacanego przez ZUS. Próg dorabiania zwiększył się o 177 złotych, a w porównaniu do jesieni ubiegłego roku aż o 414 złotych – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Drugą kwotą, którą warto zapamiętać to 8753,60 zł brutto. Jeśli w zbliżających się trzech miesiącach zostanie przekroczony ten pułap. W konsekwencji ZUS może zawiesić wypłatę wcześniejszej emerytury bądź renty. Tutaj pojawia się jednak kolejna pozytywna informacja. Górny próg obowiązujący między marcem a majem br. Będzie wyższy od poprzedniego o niemal 329 zł, a w porównaniu do okresu wrzesień-listopad 2022 r. aż o prawie 749 zł.

Zostanie więcej nawet po maksymalnym zmniejszeniu

Dodatkowe przychody wcześniejszego emeryta bądź rencisty mieszczące się między nowymi kwotami granicznymi. Spowodują zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia dolnego progu, jednak nie więcej niż o kwotę tak zwanego maksymalnego zmniejszenia.  

Kwota maksymalnego zmniejszenia różni się w zależności od rodzaju świadczenia. Te kryteria również zmienią się od marca tego roku, a będą obowiązywać do końca lutego 2024 r. Przez najbliższych 12 miesięcy będą wynosić:  

– 794,35 dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (wcześniej 691,94 zł)
– 595,80 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy (wcześniej 518,99 zł)
– 675,24 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba (wcześniej 588,19 zł)

Bez ograniczeń

Na pułapy w dorabianiu do świadczeń z ZUS nie muszą się oglądać emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny czyli kobiety po 60. roku życia, a mężczyźni po ukończeniu 65. lat. Wyjątkiem są emeryci, którym ZUS podwyższy wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca br. to 1588,44 zł brutto). Jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższeniado minimalnej emerytury, to świadczenie to za dany okres będzie wyliczone
i wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Na limity w uzyskiwaniu dodatkowych dochodów nie muszą zważać osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. Jeżeli pobierana renta rodzinna, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej  emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń. 

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content