Połącz się z nami

Po drugiej stronie Brzegu – powiat brzeski

powiat brzeski

PODRÓŻE

Po drugiej stronie Brzegu – powiat brzeski

Brzeg i okolice

Brzeg jest największym miastem w powiecie, i tym samym jego siedzibą. Liczy ponad 36 tys. ludności. Pierwsze wzmianki o Brzegu pojawiły się już w XIII wieku, w tym czasie uzyskał też prawa miejskie. Od XVI w. aż do I wojny światowej miasto szybko się rozwijało, między innymi za sprawą najstarszej w obecnej Polsce linii kolejowej Wrocław-Brzeg. W 1945 roku Brzeg zdobyła Armia Czerwona, a podczas walk z niemieckim wojskiem stare miasto zostało zniszczone. Zabytki po części odbudowano w latach 60-tych.

Najpopularniejszym zabytkiem w Brzegu jest oczywiście Zamek Piastów Śląskich, zwany Śląskim Wawelem (http://zamek.brzeg.pl/). W budynku mieści się obecnie muzeum. Zwiedzać można między innymi podziemia, gdzie od kilkunastu lat mieści się wystawa stała: „Memoriae Piastorum Principum Silesiae”. Zaprezentowano na niej sarkofagi książąt legnicko-brzeskich. W zamku zobaczycie także dzieła sztuki śląskiej powstałej w XV-VIII wieku.

Co można zwiedzić oprócz zamku? Kościoły św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego, Ratusz, Bramę Odrzańską, cmentarz żydowski.

Z Brzegiem graniczy Skarbimierz, na terenie którego znajduje się stare lotnisko („Brzeg-Skarbimierz”). Miejsce to ma bogatą historię. Powstało podczas I wojny światowej jako „lotnicza jednostka zapasowa” wojsk niemieckich. Istniał tam 1,5-kilometrowy pas startowy, budynki koszarowe i techniczne czy też boiska i basen. To także z tego lotniska w 1939 roku startowały samoloty bombardujące Polskę. I to tutaj mieścił się obóz pracy „Brieg-Pampitz”, gdzie swoje życie stracili żołnierze polscy, francuscy i radzieccy.

W 1945 roku obiekt przeszedł w ręce wojsk radzieckich, które to dokonały jego rozbudowy. W latach 90-tych teren lotniska został przyznany Polakom (wówczas gminie wiejskiej Brzeg), jednak pozostałe po nim budowle uległy szybkiej dewastacji. Obecnie część terenu została przejęta przez zakłady przemysłowe, jest też nowe osiedle oraz Sala Zgromadzeń Świadków Jehowy. Dalej jednak pozostają puste (i zaśmiecone) hangary.

Jadąc z Brzegu drogą nr 39 natkniecie się na zabytkowy wiatrak w Łukowicach Brzeskich. W zasadzie teraz zostały tam już tylko mury, ale i tak przyciągają uwagę.

 

O miejscowościach Grodków i Lewin Brzeski oraz ich okolicach przeczytajcie na stronie: Po drugiej stronie Brzegu – powiat brzeski

 

Autorka bloga Szeroką Drogą (www.szerokadroga.pl). Z wykształcenia politolog, ze specjalizacją dziennikarską. Mieszkanka Opola od 8 lat. Członkini Opolskiej Grupy Podróżniczej, która m. in. organizuje Opolski Festiwal Podróżniczy. Inicjatorka wielu kampanii społecznych. Miłośniczka motocykli, dobrej kuchni i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content