Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Po raz piąty posiadacze i pasjonaci zabytkowych pojazdów z okresu PRL spotkają się w Opolu!

V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u

PATRONAT MEDIALNY

Po raz piąty posiadacze i pasjonaci zabytkowych pojazdów z okresu PRL spotkają się w Opolu!

W najbliższą niedzielę, 25-go sierpnia, na parkingu wokół Stegu Arena (dawniej Hala Widowiskowo-Sportowa Okrąglak) odbędzie się V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u. Podczas tegorocznej imprezy obchodzona będzie rocznica 25-lecia zakończenia produkcji samochodu Nysa, zatem pojazdu bezsprzecznie związanego z naszym regionem.

Wszystkim, którzy przybędą na wydarzenie gwarantujemy, że motoryzacyjnie przeniosą się do czasów, gdy na drogach zachodnie samochody były rzadkością. Za to wypełniały je małe i duże Polskie Fiaty, Polonezy, Żuki i oczywiście Nysy. A wśród jednośladów królowały Romety czy Jawy. I tych pojazdów w wielu wersjach, kolorach i rocznikach na pewno nie zabraknie na imprezie. Pojawią się też na przykład Syreny, Wartburgi, Tatra, Wołgi, różne Skody, Dacia, Tarpan czy Warszawy. Jeżeli chodzi o jednoślady, to zagoszczą też przedstawiciele takich marek jak ETZ, MZ, WSK, Bałkan, SHL oraz M72. Zapisy cały czas trwają, zatem na pewno przyjadą również inne pojazdy!

Zagości także waga ciężka ze swoimi przedstawicielami w postaci pojazdów Star i Jelcz. Jeżeli chodzi o tą drugą markę, to pojawią się unikatowe samochody jak replika Jelcza S442 Rally oraz strażacki Jelcz 006/2 GCBA 11/45 zbudowany w 1979 roku na trzyosiowym podwoziu Steyr 1491. Gościem specjalnym będzie pan Wojciech Połomski, który jest autorem serii książek „Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz”. Pan Wojciech opowie o historii pojazdów produkowanych przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe oraz oczywiście o przybyłych na Zjazd egzemplarzach, które opuściły bramy tej fabryki.

Tradycyjnie elementem Zjazdu będzie Rajd po Opolu śladami PRL-u. Rywalizując w tym rajdzie, załogi zobligowane są poruszać się po Opolu z poszanowaniem wszystkich zasad Kodeksu Drogowego. Za zadanie mają przejechać określoną trasę i udzielić odpowiedzi na pytania związane z budowlami i miejscami charakterystycznymi dla minionej epoki.

Harmonogram V Opolskiego Zjazdu Pojazdów PRL-u:

9.00 – zbiórka, rejestracja załóg,
12.00 – start pierwszej załogi w Rajdzie po Opolu śladami PRL-u,
13.00 – planowany powrót pierwszej załogi,
14.00 – planowany powrót ostatniej załogi,
10.00 – 16.00 prezentacja pojazdów (tereny wokół Stegu Arena),
około 16.00 ogłoszenie wyników Rajdu i wręczenie nagród.

Do zdobycia jest około 30 pucharów. Wśród nagród dla zwycięskich załóg znajdą się na przykład albumy ze zdjęciami Adama Śmietańskiego – fotografa, który od czasów powojennych dokumentował odbudowujące się Opole. Dodatkowo, z uwagi na to, że Zjazd został wsparty przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, wśród nagród znajdą się także książki autorstwa panów Wojciecha Połomskiego, Marka Kuca i Zdzisława Podbielskiego.

Dla widzów wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny!

Informacja dla załóg

Zapraszamy wszystkich posiadaczy samochodów i jednośladów wyprodukowanych w latach 1944-1991 w Krajach Demokracji Ludowej, oczywiście razem ze swoimi pojazdami. Zapisy trwają! Szczegóły na stronie https://www.facebook.com/events/382078445977614/?active_tab=discussion

Dla pierwszych 130 załóg, które się zarejestrują i przyjadą na Zjazd, przewidziano jedyną i niepowtarzalną pamiątkę w stylu PRL oraz posiłek. Wpisowe wynosi symboliczne 10 zł od załogi.

Konkurs fotograficzny “Historia kołem się toczy 2019”

Podczas Zjazdu zostaną ogłoszone wyniki tegorocznej edycji konkursu fotograficznego “Historia kołem się toczy 2019”. Zaprezentowana będzie wystawa zwycięskich oraz wyróżnionych fotografii, a do ich autorów powędrują pamiątkowe puchary oraz dyplomy.

Z zawodu informatyk – programista. Współwłaściciel spółki informatycznej netkoncept.com – w swojej zawodowej historii współtworzył wiele rozwiązań i usług IT. Na swoim koncie ma między innymi planer turystyczny sway.to oraz system zarządzania treścią SkyCMS. Jego wielką pasją są stare samochody, głównie te z polskimi korzeniami. Współzałożyciel stowarzyszenia Opolski Ruch Pojazdów Zabytkowych.

Więcej w PATRONAT MEDIALNY

Do góry
Skip to content