Połącz się z nami

Powiat kluczborski – trasa „miodowa”

PODRÓŻE

Powiat kluczborski – trasa „miodowa”

Przestawiamy naszą drugą (i ostatnią) trasę po powiecie kluczborskim. Tym razem poznacie atrakcje Kluczborka i okolic – więcej miejsca poświęcimy pałacom, odwiedzimy nieco zapomniany cmentarz żydowski, dowiecie się co to są wioski tematyczne oraz co ma wspólnego Kluczbork z miodem.

Kluczbork – Maciejów – Biadacz – Bąków – Bogdańczowice – Kluczbork – Ligota Dolna – Krasków – Bogacica – dęby na trasie Bogacica-Budkowice Stare – Laskowice – Tuły.

W ostatnim wpisie nieco przekornie ominęliśmy stolicę powiatu. W Kluczborku wiele budowli i miejsc zostało wpisanych na listę zabytków. Wśród nich są m.in. klasztor elżbietanek, Willa Kruga, pozostałości murów obronnych, kaplica cmentarna (przy ul. Opolskiej), kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

 

Kluczbork – największe atrakcje

Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy” miasto oglądamy z wieży kościoła ewangelickiego Chrystusa Króla. Świątynia to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków w Kluczborku. Już samo wejście na wieżę to nie lada gratka – schody są strome, po drodze można obejrzeć z bliska dzwony oraz mechanizm zegarowy. Jednak najwięcej wrażeń jest, gdy dotrze się już na samą górę. Widok na całe miasto jest niesamowity. Uwagę przykuwa zwłaszcza ratusz i kamienice wokół niego. Przy okazji dostrzegamy też inne ciekawe obiekty i budynki, jak na przykład mural namalowany na ścianie domu kultury.

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Kluczborku jest wizyta w Muzeum im. Jana Dzierżona. Budynek mieści się nieopodal rynku, tuż przy zabytkowej Bramie Krakowskiej. Najogólniej mówiąc jest to miejsce poświęcone pszczelarstwu. Patron muzeum – urodzony w pobliskich Łowkowicach Jan Dzierżon, odkrył dzieworództwo pszczół oraz zbudował rozbierany ul skrzynkowy, który używany jest przez hodowców do dziś. W muzeum można zobaczyć wystawę „Pszczelarstwo dawne i nowe”, w tym: barć odrzańską (fragment X-wiecznego drzewa wydobytego z dna Odry), ule pniowe i słomiane oraz narzędzia pszczelarskie. Największe wrażenie robią jednak ule w kształcie ludzi oraz zwierząt, umieszczone na zewnątrz budynku.

Spod muzeum bardzo blisko jest do 22-hektarowego parku miejskiego. Oprócz tego, że możemy tam odpocząć na łonie natury, to znajdziemy tam także bardzo charakterystyczną gloriettę. Budowla powstała w 1927 roku na sztucznie usypanym wzgórzu i ma upamiętniać ofiary I wojny światowej.

 

Resztę szlaku i pozostałe miejscowości zobaczcie na stronie: Powiat kluczborski – trasa „miodowa”

Autorka bloga Szeroką Drogą (www.szerokadroga.pl). Z wykształcenia politolog, ze specjalizacją dziennikarską. Mieszkanka Opola od 8 lat. Członkini Opolskiej Grupy Podróżniczej, która m. in. organizuje Opolski Festiwal Podróżniczy. Inicjatorka wielu kampanii społecznych. Miłośniczka motocykli, dobrej kuchni i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content