Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Powiat opolski – trasa „zamkowa”

PODRÓŻE

Powiat opolski – trasa „zamkowa”

Jak dużo można pisać o Opolszczyźnie, jej zabytkach i ciekawych miejscach? Okazuje się, że bardzo dużo. Już w samym powiecie opolskim znajdziecie wiele atrakcji. W zeszłym tygodniu poznaliście z nami między innymi Dobrzeń Wielki i Dąbrowę, teraz zapraszamy Was do odwiedzenia najstarszego parku dendrologicznego w Polsce, sztucznych ruin oraz zamku w remoncie… Trzeba przyznać, że opolskie zamki robią niesamowite wrażenie.

I swoją podróż zaczniemy od tego ostatniego. Ów remontowany zamek znajduje się w Niemodlinie. Sam zabytek ma już ponad 700 lat i jest jednym z najpotężniejszych zamków w Polsce! Niegdyś była to rezydencja książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich; wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Po II wojnie światowej budynek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego oraz liceum. Po tym ostatnim zostało sporo śladów, wśród nich numery na drzwiach klasowych. Przez lata zamek niszczał, obecnie jest w rękach nowych właścicieli, którzy starają się przywrócić mu dawną świetność. Niedawno zaczął się więc remont dachu, co jest ogromną i wysokobudżetową inwestycją. Mimo tego zabytek w weekendy jest udostępniany turystom, a od czasu do czasu odbywają się tu imprezy, mające na celu zintegrowanie lokalnej społeczności.

Jak już napisaliśmy, w soboty i niedziele o godzinie 12 i 13, możliwe jest zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Cena biletu to 15 złotych. Warto wsłuchać się w to co mówi osoba oprowadzająca, bo ma ona wielką wiedzę na temat całej budowli, jej historii, ale też miasta i najbliższej okolicy. Podczas godzinnej wycieczki można zobaczyć wybrane pomieszczenia w pałacu, a także jego podziemia. Największe wrażenie robi replika komnaty bursztynowej. Jej blask i przepych stanowi mocny kontrast w stosunku do pozostałych, opuszczonych sal. Można też zajrzeć do kaplicy, gdzie znaleziono groby zmarłych mieszkańców zamku.

Na terenie obiektu kręcono film „Jasminum” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. W głównych rolach wystąpili m. in. Janusz Gajos i Bogusław Linda. Co ciekawe, niektóre pozostałości po scenografii pozostały do dziś. Są to na przykład kamienne ławki przy wejściu, czerwono-niebieskie szybki w oknach czy malowidła naścienne.

Z zamkiem w Niemodlinie związanych jest wiele legend. Najsłynniejsza z nich mówi o Białej Damie strzegącej zamku i jego skarbów. Białą Damą miała być dziewczyna, która schowała się w trumnie przed swoim świeżo upieczonym mężem-panem zamku. Trumna się zatrzasnęła, a ona udusiła się w środku. Ponoć są tacy, którzy ją widzieli, a nawet tacy, którzy doświadczyli jej gniewu… Krąży też opowieść o rozpustnych mnichach, co zbyt ochoczo zajęli się niewiastami, podczas gdy ich mężowie pojechali walczyć 😉 Pan zamku gdy wrócił był tak wściekły, że wszystkich zakonników wyrzucił z okna. Obecnie zaś największe zainteresowanie wzbudzają tajemnicze podziemne korytarze. Wejście do nich znajduje się ponoć w zamku.

Zainteresowany dalszą częścią ?

Poznaj ją pod adresem: http://szerokadroga.pl/powiat-opolski-trasa-zamkowa/

Autorka bloga Szeroką Drogą (www.szerokadroga.pl). Z wykształcenia politolog, ze specjalizacją dziennikarską. Mieszkanka Opola od 8 lat. Członkini Opolskiej Grupy Podróżniczej, która m. in. organizuje Opolski Festiwal Podróżniczy. Inicjatorka wielu kampanii społecznych. Miłośniczka motocykli, dobrej kuchni i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content