Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Sinfonia Iuventus w Opolu! Niezwykły koncert w Filharmonii

orkiestra 40

KULTURA

Sinfonia Iuventus w Opolu! Niezwykły koncert w Filharmonii

Sinfonia Iuventus to młoda orkiestra, która powstała zaledwie 10 lat temu, a obecnie koncertuje z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami. Patronat objął nad nią maestro Krzysztof Penderecki, a to oznacza zawsze najwyższą jakość wykonań. Już 7 marca z niezwykłym programem odwiedzą Opole.

W sobotę wieczorem zaprezentują koncert pełen kolorów, w repertuarze muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, Geralda Finziego, Witolda Lutosławskiego i Siergieja Prokofiewa. Nie zabraknie ludowych inspiracji, energetycznego dźwięku klarnetu i utworów z wielkiego ekranu. Solistą wieczoru będzie Szymon Klima, a orkiestrę poprowadzi Yannisa Pousporikas.

Y.POUSPOURIKAS-fotografia
Y.POUSPOURIKAS

Koncert rozpocznie wykonanie III część Trzech tańców op. 34 na orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. To dynamiczny utwór, utrzymując stylistykę neoklasyczną opartą o inspirację muzyką ludową. Następnie Koncert klarnetowy op. 31 Geralda Finziego, to kolejne w programie dzieło, które inspirowane jest muzyką folkową. Solista Szymon Klima będzie miał możliwość pokazania zarówno swojej wrażliwości w rozległym legato, jak i sprawności w wirtuozowskich figuracjach, zawsze współgrając z oryginalną partią smyczków.

Szymon-Klima-fot.-Alicja-Dybowska-4-1600x1600
Szymon Klima, fot. Alicja Dybowska

Kilka lat temu Szymon Klima zasłynął niezwykłym projektem „poszerzającym” trwający około 10 minut cykl ciekawych Preludiów tanecznych (1954) Witolda Lutosławskiego o improwizacje na ich kanwie, czego rezultatem były koncerty oraz płyta Lutosławski Retuned (zrealizowana w triu z Adamem Kowalewskim i Piotrem Wyleżołem). Podczas marcowego koncertu zabrzmią w swym oryginalnym kształcie.

Zwieńczeniem wieczoru będzie suita Porucznik Kiże Siergieja Prokofiewa z filmu o tym samym tytule z 1934 roku (reż. Aleksandr Faintsimmer). Sergiusz Prokofiew należący do pionierów ambitnej muzyki filmowej w ZSRR skomponował do tego filmu ciekawą muzykę, której sława (w formie koncertowej suity) dalece przewyższyła tę samego filmu (co ciekawe, po jeden z jej motywów sięgnął Sting w swojej znanej piosence Russians z albumu The Dream of the Blue Turtles, 1985). Barwny i atrakcyjny program wieczoru zabrzmi pod batutą Yannisa Pouspourikasa – urodzony w Marsylii dyrygent studiował w Genewie, a debiutował w Opernhaus w Zurychu; później współpracował między innymi z festiwalem Glyndebourne, Opéra National de Paris oraz z szeregiem najważniejszych scen teatralnych Francji i Szwajcarii, a także innych krajów. Ceniony szczególnie jako dyrygent operowy występuje też w wielu krajach z wielkim powodzeniem w repertuarze symfonicznym.

7 marca, godz. 18:00

Bilety dostępne na stronie: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/sinfonia-iuventus-w-filharmonii-opolskiej/

cena: 20 zł

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content