Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Wracamy do gry
fot. Jarosław Małkowski

KULTURA

Wracamy do gry!

Filharmonia znowu koncertuje, na razie tylko online, nowa oferta dla posiadaczy biletów.

Pandemia koronawirusa, która trwa już ponad dwa i pół miesiąca zamroziła działania instytucji kultury, w tym również Filharmonii Opolskiej. Od początku rozumiejąc powagę sytuacji Dyrekcja Filharmonii podporządkowała się wszystkim zaleceniom i obostrzeniom władz RP. Po otrzymaniu w czerwcu wytycznych od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwestii organizacji koncertów, opolska filharmonia zdecydowała się grać na razie tylko online.

Po długim czasie funkcjonowania w trybie kwarantanny muzycy wracają do wspólnej gry na sali koncertowej. 19 czerwca przy pustej sali zabrzmi program koncertu, który odbyć miał się 13 marca. Program tego koncertu to mistrzostwo symetrii. Dwóch twórców dwudziestowiecznych, ale z kompozycjami nawiązującymi do dawnych epok: Penderecki w formie doskonałej imitacji, pastiszu wręcz; Górecki we właściwym sobie, minimalistycznym stylu. Dwa Romanse Ludwiga van Beethovena na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry: zgrabne, kilkuminutowe i bardzo melodyjne miniatury; jakby wyśpiewane najnaturalniej w świecie, z głębi serca. Wreszcie dwie symfonie – a właściwie symfonijki – Carla Philipa Emanuela Bacha. Napisane zaledwie pięć lat po śmierci wielkiego ojca wciąż brzmią barokowo, choć uściślając, powstały w okresie burzy i naporu. Obie pochodzą ze zbioru symfonii hamburskich i posiadają trzyczęściową budowę. Filharmonicy Opolscy wykonają cały ten repertuar w sposób przypominający koncerty osiemnastowieczne – estrada pozbawiona zostanie dyrygenckiego podium, a orkiestrę od pulpitu poprowadzi oraz partie solowe wykona jej koncertmistrz, Andrzej Krawiec.

Koncert będzie transmitowany na żywo na Facebooku Filharmonii.

Od wtorku (9. czerwca) ponownie została otwarta kasa Filharmonii Opolskiej. Czynna będzie w standardowych godzinach: 12-19. W pierwszej godzinie pracy (to jest 12-13) obsługiwać będzie jedynie seniorów.

W kasie można dokonać zwrotu biletów na wszystkie wydarzenia, które nie obyły się z powodu pandemii.

– Z myślą o Państwa wygodzie oraz pragnąc umożliwić Państwu wsparcie naszej instytucji w tym trudnym dla kultury czasie, przygotowaliśmy specjalne karty podarunkowe. Dzięki temu rozwiązaniu środki za zwracane bilety możemy przelać na kartę, za pomocą której będą Państwo mogli zapłacić za bilety lub płyty w naszej kasie w przyszłym sezonie – mówi Michał Grocholski, kierownik Organizacji i Promocji Filharmonii Opolskiej.

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content