Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Tatusiowe coraz częściej korzystają z urlopu ojcowskiego

Tatusiowe coraz częściej korzystają z urlopu ojcowskiego

NEWS

Tatusiowe coraz częściej korzystają z urlopu ojcowskiego

Po urodzeniu dziecka, zwyczajowo to mama najczęściej zostaje w domu. Jednak z możliwości opieki nad pociechami coraz chętniej korzystają panowie. Sprawdzamy jak często po urlop ojcowski sięgają tatusiowe w województwie opolskim.

Tato zostaje w domu

Zasiłek macierzyński kojarzy się głównie z matczyną opieką nad potomstwem. Są jednak świadczenia, które z racji opieki na dzieckiem przysługują też ojcom. Od kilku lat tatusiowie coraz częściej zostają w domu ze swoimi pociechami.

– Z każdym rokiem rośnie popularność urlopu ojcowskiego. Od stycznia do końca kwietnia tego roku z tej formy opieki nad dzieckiem skorzystało w naszym regionie już 1480 panów. Trzy lata temu w analogicznym okresie z urlopu ojcowskiego skorzystało nieco ponad 1100 tatusiów. Wyraźniej tendencję wzrostową widać na tle danych krajowych. Od początku roku do końca kwietnia wpłynęło do ZUS ponad 61 tysięcy wniosków o wypłatę zasiłków w ramach urlopu ojcowskiego, a w tym samym okresie 2017 roku liczba ta sięgnęła zaledwie 50 tysięcy – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS, województwa opolskiego.

Tylko w kwietniu tego roku w województwie opolskim z oferty pozostania w domu skorzystało ponad 450 mężczyzn, a w całej Polsce ponad 18 tys.

Czym jest urlop ojcowski? Trwa dwa tygodnie i trzeba się na niego zdecydować nie później niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Takie zasady obowiązują dopiero od 2016 r. Wcześniej, do końca 2015 r., urlop ojcowski przysługiwał jedynie w ciągu roku od dnia narodzin dziecka. Jeśli mężczyzna (zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego) przegapi ten okres – przysługujące dwa tygodnie z dzieckiem w domu – niestety przepadną. W przeciwieństwie do urlopu rodzicielskiego, z którego mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice, do urlopu ojcowskiego prawo mają wyłącznie panowie, a mama nie może go przejąć. Ojcowie mogą wykorzystać to świadczenie jednorazowo albo rozłożyć ten urlop na maksymalnie dwie raty, po 7 dni.

Nie tylko na etacie

Urlop ojcowski przysługuje zarówno mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jak i tym prowadzącym działalność gospodarczą. Jedynym warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Przedsiębiorca musi więc opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Za okres urlopu ojcowskiego, przedsiębiorcy przysługuje zasiłek wypłacany z ZUS na zasadach podobnych do pracowników etatowych. Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego wypłacany jest w kwocie 100 proc. podstawy wymiaru czyli inaczej niż w przypadku zasiłku chorobowego, za który przysługuje jedynie 80 proc. podstawy wymiaru.

Jakie dokumenty?

ZUS wypłaci zasiłek za okres urlopu ojcowskiego, jeśli wnioskodawca dostarczy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (oryginał), wypełniony formularz ZUS Z-3b, wniosek o urlop ojcowski – formularz ZUS ZAO. Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać informację o okresie, w jakim zamierzamy korzystać z urlopu. Razem z pozostałymi dokumentami powinien zostać wysłany do ZUS najpóźniej dzień przed rozpoczęciem okresu urlopu.

Warto pamiętać, że podczas urlopu ojcowskiego – podobnie jak w przypadku zwolnienia lekarskiego – przedsiębiorca formalnie nie powinien prowadzić aktywności gospodarczej, natomiast może ją zlecić innej osobie.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content