Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Trzynasta emerytura już w kwietniu

Trzynasta emerytura już w kwietniu

NEWS

Trzynasta emerytura już w kwietniu

W kwietniu opolski ZUS wypłaci „trzynastki”, czyli dodatkowe roczne świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów. Trafią one do ponad 250 tysięcy seniorów w regionie i za granicą. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że pieniądze wszyscy dostaną na czas.

ZUS wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne około 9 mln osób w kraju i ponad 250 tys. w województwie opolskim.

– Trzynastą emeryturę dostaną osoby, które do 31 marca będą miały ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego czyli dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego ZUS.

Ile „na rękę”?

Czy musisz się starać o dodatkową roczną emeryturę? Nie. ZUS wypłaci je automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto, bez względu na wysokość pobieranego do tej pory świadczenia. Z trzynastej emerytury w większości przypadków ZUS zobowiązany jest potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie do wypłaty 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

Trzynastka dla osób na kwarantannie

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek zapewnia, że pracownicy poczty doręczą wszystkie emerytury na czas. Poczta Polska wprowadza szczególne procedury w przypadku wypłat rent i emerytur dla osób objętych kwarantanną. Emerytury są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Kiedy wypłata?

ZUS wypłaci trzynaste emerytury razem z kwietniowymi emeryturami, rentami i pozostałymi świadczeniami. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

Komornik nie zajmie trzynastej emerytury

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu nie zostanie zajęte przez komornika.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content