Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Urodziny Elsnera w Filharmonii – koncert, opera i piknik dla najmłodszych

Kabalista

KULTURA

Urodziny Elsnera w Filharmonii – koncert, opera i piknik dla najmłodszych

Na przełomie maja i czerwca Filharmonia Opolska serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania 250. rocznicy urodzin swojego patrona Józefa Elsnera. Z tej okazji zaplanowano szereg atrakcji zarówno dla tych dużych jak i najmłodszych melomanów.

Wielka feta urodzinowa potrwa dwa dni i rozpocznie się w piątek 31 maja – w tym dniu o godz. 19:00 w Sali koncertowej zostanie wystawiona Opera komiczna Kabalista Józefa Elsnera – główna atrakcja obchodów. Najwięcej wydarzeń zaplanowano na sobotę 1 czerwca, ponieważ to właśnie w tym dniu 1769 roku w Grodkowie urodził się Józef Elsner. Już o godz. 13:00 w Sali kameralnej odbędzie się Koncert kameralny na cztery ręce, podczas którego zostaną przedstawione kompozycje Mistrza oraz jego najzdolniejszych uczniów: Chopina, Dobrzyńskiego i Wolffa w wykonaniu Ravel Piano Duo, natomiast w godzinach 14:30 – 17:00 na skwerze przed Filharmonią Opolską odbędzie się Festyn Urodzinowy, podczas którego odbędą się zabawy oraz warsztaty edukacyjne dla najmłodszych melomanów – w razie niepogody przyjęcie urodzinowe odbędzie się w Klubie Muzycznym. Na zakończenie obchodów urodzin w sobotę 1 czerwca o godz. 18:00 w Sali koncertowej odbędzie się drugi inscenizowany koncert z wystawioną Operą komiczną Kabalista Józefa Elsnera w wykonaniu 8 solistów śpiewaków, Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Reżyserem opery jest Krzysztof Szaniecki. Będzie to powtórzenie piątkowego koncertu.

Kabalista

Koncepcja obchodów tego ważnego dnia oparta została na ulubionym gatunku muzycznym kompozytora z Grodkowa, operze. Podczas dwóch specjalnych wieczorów na przełomie maja i czerwca, scena Filharmonii Opolskiej zamieni się w teatralną estradę. Orkiestra i Chór wraz z ośmiorgiem solistów i dyrygentem podejmą się realizacji komicznej opery Elsnera z 1813 roku, zatytułowanej Kabalista. Co istotne – będzie to drugie od czasów współczesnych autorowi wystawienie tej kompozycji. Po premierze zapomniano o Kabaliście na 163 lata! Dwuaktowe dzieło opowiada o mężu, który podejrzewa zdradę swojej małżonki. Kiedy mąż odkrywa, że jego towarzyszka życia zamiast zajmować się domowymi problemami preferuje wróżenie z kart – przebiera się za kabalistę. Nieświadoma niczego żona jest zaskoczona i zachwycona bezbłędnością przepowiedni przebiegłego wróżbity; posłusznie wykonuje jego polecenia, a cała intryga bawi i trzyma w napięciu.

Libretto do Kabalisty stworzył ceniony w XIX wieku dramaturg, Franciszek Wężyk. Teksty arii i ansambli przeplatane są wierszowanymi scenami mówionymi, a rękopis Wężyka po dziś dzień znajduje się w zbiorach wrocławskiego Ossolineum. Co z jednej strony smutne, z drugiej zaś – intrygujące, nie zachowały się trzy ostatnie strony dziewiętnastowiecznego tekstu. Jak zakończy się więc historia ubrana w elsnerowskie dźwięki? Aby podtrzymać magiczną aurę tajemniczości, należałoby napisać: niech na razie pozostanie to tajemnicą.

W roli solistów wystąpią: Sylwester Smulczyński – tenor (Czesław), Ewa Tracz – sopran (Żona), Sebastian Szumski – bas (Jędrzej), Monika Buczkowska – sopran (Agata), Bartosz Gorzkowski – tenor (Walery), Damian Żebrowski – tenor (Doktor), Paweł Serafin – bas (Jurysta) oraz Michał Bączyk – bas (Poeta). Orkiestrę i Chór Filharmonii Opolskiej poprowadzi Przemysław Neumann. Reżyseria i inscenizacja – Krzysztof Szaniecki.

Koncert kameralny na 4 ręce w 250. rocznicę urodzin Józefa Elsnera przedstawia kompozycje Mistrza i jego najzdolniejszych uczniów – Chopina i Dobrzyńskiego. Program koncertu jest świadectwem epoki, w której fortepian królował na salonach, a muzyka pisana była zarówno dla koncertujących wirtuozów, jak i amatorów muzykujących w zaciszu domowym. Temu ostatniemu w sposób szczególny dedykowane były utwory pisane na cztery ręce przy jednym fortepianie. Oprócz klasycznych form sonatowych, wariacji i rond, ważne miejsce w tym repertuarze zajęły miniatury taneczne (w tym polonezy), transkrypcje dzieł instrumentalnych oraz wiązanki melodii z ogromnie wówczas popularnych oper. Program przedstawia zróżnicowany zestaw XIX-wiecznych form i gatunków muzycznych o wyraźnie wirtuozowskim charakterze.

Bilety do nabycie w kasie i na stronie Filharmonii Opolskiej –
https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/tagi/kabalista/

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content